Quantcast
Channel: G a b r i e l l a k o n y h á j a
Viewing all 531 articles
Browse latest View live

Expressz fahéjas-szilvás sütemény

$
0
0

A szilva szezonban érdemes megsütni ezt a villámgyorsan elkészíthető nagyon finom, vajas tésztájú, puha süteményt. Már sütés közben sem lehet ellenállni a fahéjas szilvás illatnak, ami belengi a konyhát. Gyors vendégvárónak vagy hétvégi süteménynek is tökéletes.




Hozzávalók:

kb. 35 cm x 20 cm-es tepsihez

18 dkg kristálycukor

15 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

5 darab nagy tojás

30 dkg finomliszt

1 csomag sütőpor (12 g)

1 csomag vaníliás cukor

1 csipet só

7-8 evőkanál tej

 

+

60 dkg megmosott, kimagozott szilva

4 evőkanál kristálycukor

1 csapott evőkanál őrölt fahéj


MÁR  K É T  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  IS MEGJELENT!

Megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A kettévágott szilvákat összekeverjük a cukorral és a fahéjjal, majd egy szűrőbe tesszük, hagyjuk lecsepegni.
  2. Közben a kristálycukrot és a vaníliás cukrot habosra keverjük a vajjal, majd egyenként hozzákeverjük a tojássárgákat.
  3. Beleszitáljuk a liszt és sütőpor keverékét, simára keverjük. Kanalanként hozzáadjuk a tejet is, közben egynemű masszává keverjük.
  4. Végül óvatosan hozzáforgatjuk a tojások keményre vert habját is, de ezzel már csak óvatosan keverjük össze, hogy a hab ne törjön össze.
  5. A masszát enyhén kivajazott és liszttel meghintett tepsibe kanalazzuk, elegyengetjük, ráhelyezzük sűrűn a lecsepegtetett szilvaszemeket, és előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 25-30 percig sütjük.

Jó étvágyat!


Tojásos lecsó

$
0
0

A lecsó nyár végén, ősz elején alap étel, mivel ekkor van szezonja. Mindenki szereti és mindenki egy kicsit másképp csinálja, tehát a hagyományos lecsónak nagyon sok változata van. Bevallom, én a rizses és kolbászos változatát nem nagyon szeretem, nálam az első számú kedvenc a tojásos lecsó. Napokig tudnám enni! Gyakran készítjük bográcsban, imádom a füstös íze miatt!




Hozzávalók:

kb. 2 személyre

2 evőkanál olaj

3 közepes vöröshagyma

4 db tv paprika

3-4 db közepes paradicsom

só ízlés szerint

őrölt bors ízlés szerint

2 tojás


MÁR  K É T  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  IS MEGJELENT!

Megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A serpenyőt közepes hőfokon felmelegítjük és teszünk bele olajat.
  2. A megtisztított, megmosott hagymákat kettévágjuk, felszeleteljük, beletesszük a serpenyőbe, az olajon elkezdjük kevergetve üvegesre párolni. 1-2 perc után öntünk rá 4 evőkanálnyi vizet, így pároljuk tovább, néha megkeverjük.  Ha elfőtt a víz, de még nem párolódott puhára a hagyma, löttyintünk még rá pici vizet, tovább főzzük.
  3. A megmosott paprikákat felvágjuk kisebb, vékony csíkokra, hozzáadjuk a hagymához, összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk és öntünk rá jó fél dl vizet. Lefedve pároljuk kb. 10-15 percig, néha-néha megkeverjük. Közben ellenőrizzük, ha még nem párolódott jól meg, öntünk még rá pici vizet.
  4. A megmosott paradicsomokat cikkekre vágjuk, hozzáadjuk a paprikához és a hagymához, összekeverjük, majd lefedve pároljuk kb. 10 percig, amíg szétfő a paradicsom és megpuhul teljesen a paprika. Ekkor hozzáadjuk a felvert tojásokat és kevergetve készre főzzük / sütjük ízlés szerint. Valaki úgy szereti, ha a tojás inkább lágy, krémes a lecsóban, valaki pedig jobban szereti megsütni benne.
  5. Friss, puha kenyérrel tálaljuk.

Jó étvágyat!

Kapros-sajtos zöldbableves

$
0
0

Az egyik legfinomabb egytálétel, amely minden évszakban megfőzhető - akár bográcsban, akár tűzhelyen. 

Nálunk májustól októberig mindig bográcsban készül - ezúttal is. A füstös íz különösen jól illik ehhez a leveshez, de a konyhában tűzhelyen készítve is nagyon finom és tartalmas. A hozzávalók felsorolása hosszúnak tűnik, de valójában mindenből csak kevésre van szükség, nem kell megijedni tőle. 




Hozzávalók:

10 dkg füstölt szalonna

2 gerezd fokhagyma

1 nagyobb vöröshagyma

1 nagyobb sárgarépa

1 petrezselyem

fél karalábé

50 dkg zöldbab

1 szál zeller zöldje

1 csokor petrezselyem zöldje

1 evőkanál liszt

1 evőkanál olaj

1 teáskanál őrölt pirospaprika

só ízlés szerint

őrölt bors ízlés szerint

szárított majoránna - ízlés szerint 1-2 csipet

1 natúr tömlős sajt

2 evőkanál tejföl

1 kis csokor kapor


A KÉT MEGJELENT  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  CSODÁS RECEPTEKKEL ÉS FOTÓKKAL, ILLETVE A MESÉS PÖTTYÖS KERÁMIÁK

megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A pici kockákra vágott szalonnát kevés olajon megpirítjuk.
  2. Hozzáadjuk a megtisztított, apróra vágott hagymát és üvegesre pároljuk, majd mehet hozzá a megtisztított, apróra vágott fokhagyma is.
  3. Beletesszük a megtisztított, karikákra vágott sárgarépát és petrezselymet, valamint a megtisztított, vastagabb csíkokra vágott karalábét is.
  4. A megmosott és apróra vágott petrezselyem zöldjével, zeller zöldjével, sóval, borssal, pirospaprikával és a majoránnával fűszerezzük, majd kevés vizet öntünk alá, és a zöldségeket félpuhára pároljuk néha kicsit kevergetve.
  5. Ekkor megszórjuk a liszttel, jól elkavarjuk, és felengedjük kb. 1,5-1,8 liter vízzel. Hozzáadjuk a megtisztított, feldarabolt zöldbabot, felforraljuk, és a levest lassú tűzön készre főzzük.
  6. Egy kis tálkába veszünk ki pár evőkanálnyi forró levest, simára keverjük a sajttal és tejföllel, ízesítjük a megmosott, apróra vágott kaporral, majd beleöntjük a levesbe, összekeverjük, de ezzel már ne forraljuk fel! 
  7. Ha szükséges, sóval és borssal után ízesítjük.

A  finom tartalmas leves mellé kelt tésztát szoktam készíteni, ezúttal pihe-puha szilvalekváros buktát sütöttem.



Jó étvágyat!

Natúr csirkemell görög salátával

$
0
0

Kedvencem a natúr csirkemell akár salátával vagy valamilyen körettel (párolt rizs, sós burgonya...), mert egyszerű és viszonylag gyorsan elkészíthető. Ezáltal remek ebéd vagy vacsora a sűrű teendőkkel, munkával teli hétköznapokon. Bár én a natúr csirkemellet egy minimális ízesítéssel készítem mindig, mert így valami mennyei ízt kapok, és olyan jó omlós, szaftos marad a hús. Mutatom is, hogyan készül nálam...




Hozzávalók:

1 egész csirkemell (kb. 50 dkg)

só ízlés szerint

őrölt bors ízlés szerint

4 evőkanál olaj

3 dkg vaj

1 ág rozmaring

1 nagyobb cikk fokhagyma


MÁR  K É T  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  IS MEGJELENT!

Megrendelheted saját webshopunkban (Pöttyös Otthon webáruház) az alábbi linkre kattintva: 

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A görög saláta receptet ide kattintva találod.
  2. A megmosott, megtörölt csirkemellet 4 (nagyjából egyenlő) szeletre vágjuk. (Nem verjük ki, vastag szeletre/darabra hagyjuk!) A húsok mindkét oldalát sózzuk, borsozzuk.
  3. Egy serpenyőben felforrósítjuk az olajat, majd közepestől kicsit erősebb lángon kezdjük el sütni a húsokat. Sütés közben forgatjuk a húst fél vagy 1 percenként - attól függően, hogy mennyire sül, pirul az alja. Összesen 8 percig sütjük így forgatva. Közben a sütőt előmelegítjük 150 fokra.
  4. Olajjal enyhén kikenünk egy kisebb tepsit, beletesszük a csirkemell szeleteket/darabokat és 150 fokos légkeveréses sütőben sütjük 15 percig.
  5. A letelt 15 perc sütés után kivesszük a húst a sütőből. Az előbbi serpenyőben megolvasztjuk a vajat, beledobjuk a rozmaring ágat és a megtisztított/megmosott, összezúzott fokhagymát, összekeverjük. Beletesszük a húst (beleöntjük a tepsiből az esetlegesen kisült húslevet is), és így sütjük, átforgatjuk, locsolgatjuk a húst még 1-2 percig. 
  6. A salátával tálaljuk.

Mielőtt a sütőbe tettem...



Jó étvágyat!

Kapros-citromos túrós batyu

$
0
0

Pihe-puha, foszlós tészta, ízletes kapros-citromos túrós töltelékkel. Az egyik legfinomabb kelt tésztám! Már sütés közben is ellenállhatatlan illata van!




Hozzávalók a tésztához:

24 darabhoz

60 dkg finomliszt
3 dkg friss élesztő
3 dl tej
1 mokkáskanál só
10 dkg olvasztott vaj
5 dkg porcukor
1 evőkanál kristálycukor
2 tojás
fél citrom reszelt héja (kezeletlen citrom)

A töltelékhez:
45 dkg tehéntúró
10 dkg búzadara
1 cs. vaníliás cukor
kb. 10 dkg kristálycukor (vagy ízlés szerint)
2 tojássárgája
fél citrom reszelt héja (kezeletlen citrom)
1 kis csokor kapor

+ a tetejére a lekenéshez 1 tojás felverve 
1 teáskanál cukor és 2 evőkanál tejföl keveréke


S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E I M  +  PÖTTYÖS KERÁMIÁK
(tányérok, bögrék, tálak, fűszertartók)

megrendelhetők a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:




Elkészítés:
  1. A tésztához az élesztőt 1 dl langyos tejben az 1 evőkanál kristálycukorral simára keverjük, felfuttatjuk.
  2. Az átszitált lisztet a porckorral, sóval összekeverjük, hozzáadjuk a tojásokat, a citrom héját, a felfuttatott élesztőt és a maradék 2 dl langyos tejet - el kezdjük dagasztani a tésztát. Végül hozzácsorgatjuk az olvasztott vajat, mellyel egy jó lágy, enyhén ragacsos tésztát dagasztunk. Pici liszttel vagy langyos tejjel korrigáljunk az állagán, ha nem megfelelő. Letakarva a duplájára kelesztjük.
  3. Az áttört túróhoz hozzáadjuk a búzadarát, a vaníliás cukrot, kristálycukrot, a reszelt citrom héját, a tojássárgákat és a megmosott, megtörölt, apróra vágott kaprot. Összekeverjük.
  4. A megkelt tésztát 4 egyenlő részre osztjuk, majd mindegyiket egyenként kinyújtjuk kb. fél centiméter vastag téglalap alakúra, és mindegyiket 6 egyenlő négyzetre osztjuk, így összesen 24 db négyzet lesz. (4 x 6 négyzet)
  5. Minden négyzet közepére teszünk egy kanál tölteléket, a tészta négy sarkát összefogjuk, jól összecsippentjük, hogy a batyu ne nyíljon szét sütés közben.
  6. A batyukat szilikonos sütőpapírral kibélelt tepsibe (vagy vajjal, liszttel kikent tepsibe) tesszük szorosan egymás mellé, hogy már ne tudjanak terebélyesedni, inkább felfelé "nőjenek" sütés közben.
  7. A felvert tojással lekenjük a tetejét, majd pihentetjük még kb. 10 percig.
  8. A 2 evőkanál tejfölt összekeverjük az 1 teáskanál cukorral, és a batyuk tetejét lekenjük a cukros tejföllel is.
  9. Előmelegített, 170 fokos légkeveréses sütőben 15-17 perc alatt szép aranybarnára sütjük. Hagyományos sütőben kb. 30 perc a sütési idő. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
  10. Porcukorral meghintve tálaljuk.

Jó étvágyat!

Csokoládékrémes rudak

$
0
0

Az előre összeállított leveles tészták soha nem okoznak csalódást - akár édes, akár sós süteményt készítünk belőle. Most egy csokikrémmel töltött változatot hoztam, melyet "megbolondítottam" egy kis őszibarackkal. Gyors vendégvárónak tökéletes, de családi nassolni valóként is megállja a helyét. 😊




Hozzávalók 12 darabhoz:

50 dkg leveles tészta

pici liszt a nyújtáshoz

porcukor a díszítéshez

1 kisebb tojás a sütik lekenéséhez

 

A töltelékhez:

50 ml főzőtejszín

5 dkg étcsokoládé

5 dkg tejcsokoládé

2-3 nagyobb őszibarack vagy nektarin

(őszibarack befőttel is készíthető)


MÁR  K É T  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  IS MEGJELENT!

Megrendelhetők az alábbi linkre kattintva:


Elkészítés:

  1. A töltelékhez forraljuk fel a tejszínt, zárjuk el alatta a lángot, tegyük bele az eltördelt csokoládét, és addig kevergessük, amíg szép simán elolvad benne a csoki.
  2. A megtisztított, kimagozott barackokat vágjuk vékony szeletekre vagy kockákra.
  3. A leveles tésztát enyhén lisztezett felületen nyújtsuk ki, vágjuk egyforma 12 cm x 8 cm-es téglalapokra. A csokikrém 3/4-ét osszuk szét a lapok közepén, tegyünk rá barackdarabokat.
  4. A tészta széleit kenjük meg a felvert tojással, majd tekerjük fel rúd alakba. A két végét nyomkodjuk össze, hogy sütés közben ne folyjon ki a töltelék. (Munkafolyamatok lentebb fotókon.)
  5. Sütőpapíros tepsibe sorakoztatjuk egymástól picit távolabb, kenjük le a tetejét a felvert tojással. Előmelegített 200 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 20 percig sütjük, amíg szép aranysárga lesz.
  6. Süteményrácsra téve hagyjuk kihűlni, majd csorgassuk rá a megmaradt csokikrémet és hintsük meg porcukorral.

Munkafolyamatok






Jó étvágyat!

Fanta szelet

$
0
0

Ez a népszerű sütemény tökéletes választás bármelyik évszakban hétköznapra, ünnepi alkalmakra egyaránt. A puha kakaós piskótát jól kiegészíti a krémes túrótöltelékés mindezt megkoronázza az üdítően narancsos zseléréteg. Az elkészítése egyszerű, ha eddig nem próbáltad, ne hagyd ki, biztos, hogy rabja leszel!



Hozzávalók:

20x30 cm-es tepsihez

5 nagyobb tojás

120 g kristálycukor

120 g finomliszt

20 g holland kakaópor

1 csomag sütőpor (12 g)

 

A krémhez:

500 g tehéntúró

200 g kristálycukor

150 g szoba-hőmérsékletű vaj

1 teáskanál vanília kivonat vagy 2 csomag vaníliás cukor

1 citrom reszelt héja (kezeletlen)

 

A narancszseléhez:

6 dl 100 %-os rostos narancslé (vagy egyéb narancslé)  

6 dkg kristálycukor

1,5 csomag vaníliás pudingpor (főzős)


A  L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A sütőt előmelegítjük 170 fokra.
  2. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, vagy kikenjük enyhén vajjal és meghintjük liszttel.
  3. Az egész tojásokat a cukorral habosra keverjük (fehéredésig), majd hozzászitáljuk a liszt, kakaópor és sütőpor keverékét - összekeverjük. Beleegyengetjük a tepsibe.
  4. Az előmelegített 170 fokos, légkeveréses sütőben kb. 14 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, ezért végezzünk tűpróbát! 
  5. Borítsuk ki süteményrácsra, hagyjuk teljesen kihűlni!
  6. A krémhez a hozzávalókat keverjük kissé krémes állagúra, majd egyengessük el a tészta tetején. Tegyük be a hűtőbe.
  7. A zseléhez egy lábasban keverjük csomómentesre a pudingport és a cukrot 1 dl narancslével, majd öntsük hozzá a maradék narancslevet is, és közepes lángon, folyamatosan kevergetve főzzük sűrűre. Ha elkészült, zárjuk el alatta a lángot és néhány percig kevergetve hűtsük langyosra. Amikor már nem olyan meleg, de még folyékony állapotú, öntsük rá a túrókrémre, óvatosan simítsuk el.
  8. Majd tegyük legalább 2 órára vagy egész éjszakára a hűtőbe dermedni. Szeletelve tálaljuk.

 

Jó étvágyat!

Almás-lekváros piskóta rolád

$
0
0

A puha piskóta tésztát most almás töltelékkel készítettem, aminek az a különlegessége, hogy vaj és sárgabarack lekvár is került a töltelékbe. Az ízletes klasszikus sütemény remek kiegészítője egy hagyományos vasárnapi ebédnek, de olyan szép, hogy egy ünnepi asztalon is megállja a helyét. 

A piskóta elkészítését ajánlom figyelembe, olyan gyönyörű, megfelelően magas, nem esik össze sütés után és olyan puha, laza szerkezetű.




Hozzávalók a piskótához:

kb. 27 x 37 cm-es tepsihez

5 nagyobb tojás

10 dkg porcukor

1 csomag vaníliás cukor

1 kisebb citrom reszelt héja (kezeletlen)

10 dkg finomliszt

1 csipet szódabikarbóna

3 g sütőpor


A töltelékhez:

30 dkg savanykás alma

1 evőkanál citromlé

1 kávéskanál őrölt fahéj

1 evőkanál vaj

3 csapott evőkanál kristálycukor

4 csapott evőkanál sűrűbb sárgabarack lekvár


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
  2. A tojásokat szétválasztjuk. A sárgáját a porcukor felével, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal és 2 evőkanál langyos vízzel jó habosra keverjük.
  3. A tojásfehérjéket félig habbá verjük, majd hozzáadjuk a maradék porcukrot és így verjük kemény habbá.
  4. A tojáshabot hozzáforgatjuk a tojássárgás masszához, majd beleszitáljuk a szódabikarbónával és sütőporral összekevert lisztet - óvatosan összekeverjük. Ne törjük nagyon a habot!
  5. A piskótát a sütőpapírral kibélelt tepsibe egyengetjük, és az előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel 10 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet. Végezzünk tűpróbát!)
  6. A megsült piskótát kiborítjuk egy konyharuhára, mellyel feltekerjük, így hagyjuk kihűlni!
  7. A megmosott, meghámozott almát nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Ha túl sok a leve, kicsit kinyomkodjuk, majd közepes lángon elkezdjük párolni a cukorral és a fahéjjal. Pár perc után hozzáadjuk a vajat és a lekvárt, így pároljuk addig, amíg elpárolog belőle a folyadék. Langyosra hűtjük.
  8. A kihűlt piskótát kitekerjük, megkenjük egyenletesen a töltelékkel, majd szorosan feltekerjük.
  9. Porcukorral meghintjük a tetejét és 2 centis szeletekre felvágjuk kínáljuk.

Jó étvágyat!


Almás-fahéjas palacsinta vaníliaöntettel

$
0
0

Az őszi/téi időszakban ez a kedvenc palacsintám! Egy tálban összekeverünk egyszerre mindent és már süthetjük is. Vaníliaöntet nélkül is lehet fogyasztani enyhén megporcukrozva, de nem érdemes. 😊 Öntettel az igazi!




Hozzávalók:

kb. 14-15 darabhoz:

30 dkg finomliszt

csipet só

1 teáskanál sütőpor

1 teáskanál őrölt fahéj

3 dkg kristálycukor

2 nagyobb tojás

fél dl olaj

kb. 3,5-4 dl tej

4 darab édes alma

 

Az öntethez:

6 dl tej

10 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliás pudingpor

 

L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A palacsintatésztához egy keverőtálban összekeverjük a lisztet, sót, sütőport, fahéjat, cukrot. 
  2. Hozzáadjuk a tojásokat, az olajat és kézi habverővel vagy kézi mixerrel el kezdjük összekeverni úgy, hogy közben kis adagokban hozzáadjuk a tejet. Akkor jó a tészta, ha méz sűrűséget kapunk. (Nem biztos, hogy kell hozzá 4 dl tej, ezért adjuk hozzá fokozatosan.)
  3. A megmosott, meghámozott almát lereszeljük és belekeverjük a tésztába. Ha ekkor túl sűrűnek érezzük a tésztát, löttyintünk még hozzá picit tejet, mellyel összekeverjük.
  4. A palacsintasütőt felforrósítjuk, szilikon ecsettel szétkenünk benne 1-2 csepp olajat, majd közepestől kicsit alacsonyabb lángon kb. 12 cm átmérőjű palacsintákat sütünk. (A megsült palacsintákról az esetleges olajat papírtörlővel leitatjuk.)
  5. Nem szükséges, de bekenhetjük 1 csepp olajjal a sütőt minden palacsinta előtt.
  6. Az öntethez 1 dl tejben simára keverjük a pudingport és a cukrot, majd a többi tejjel együtt egy lábasban kevergetve besűrítjük közepes lángon. Nem kell nagyon sűrűre főzni, csak besűríteni!
  7. Langyosra hűtve fogyasztjuk a palacsintákat az öntettel.

A pöttyös kézműves kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:




Jó étvágyat!

Sütőtökös fahéjas csiga

$
0
0

Annyira finom pihe-puha, habkönnyű süteményt készítettem a sütőtökpüré felhasználásával. Azonnal a családom a kedvence lett! Nem kell megijedni, a sütőtök nem érződik benne, viszont nagyon jó állagot és gyönyörű színt ad a tésztának. Magában fogyasztva is nagyon finom, de ha lekenjük a tetejét egy kis mascarpone krémmel, úgy talán még finomabb! Ki hogy szeretné...

November elején készítettem először, és olyannyira kedvence lett a családomnak, hogy azóta többször is kérték. 😊 




Hozzávalók a tésztához:

18-20 darab csigához:

50 dkg finomliszt

1 csipet só

5 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

1 kisebb tojás

8 dkg kristálycukor

3 dkg friss élesztő

kb. 1,8 dl langyos tej

5 evőkanál sütőtök püré

 

A töltelékhez:

9 dkg olvasztott vaj

10 dkg kristálycukor

1 púpos teáskanál őrölt fahéj


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. Az élesztőt a langyos tejbe morzsoljuk, simára keverjük 1 evőkanál kristálycukorral, felfuttatjuk.
  2. Az átszitált lisztet összekeverjük a többi cukorral, sóval és a sütőtök pürével. Hozzáadjuk az olvasztott vajat és a tojást és  jó lágy, enyhén ragacsos tésztát dagasztunk. Ha nem megfelelő a tészta állaga, pici liszt vagy kis langyos tej hozzáadásával korrigálunk az állagán. Letakarva duplájára kelesztjük.
  3. A töltelékhez összekeverjük a cukrot és a fahéjat.
  4. A megkelt tésztát enyhén lisztes felületen kinyújtjuk téglalap alakúra 0,5-1 cm vastagra. Lekenjük a megolvasztott vajjal, majd egyenletesen meghintjük a cukros fahéjjal. 
  5. A tésztát a hosszabbik oldalánál kezdve szorosan feltekerjük és felszeleteljük kb. 2 cm széles csigákra.
  6. A csigákat sütőpapíros tepsire tesszük egymás mellé - nem szorosan, de majdnem érjenek össze. Hagyjuk még kelni kb. 10 percig, majd előmelegített 180 fokos sütőben kb. 22-25 percig sütjük. Ha a sütés közepe körül nagyon barnul a tészta teteje, alufóliával takarjuk le és így süssük tovább. (A végén tűpróbával ellenőrizhetjük a tésztát, hogy megsült-e.)
Tipp: összekeverhetünk lágy mascarponet porcukorral és pici citromlével - ízlés szerint -, mellyel bevonhatjuk a csigák tetejét. 


Munkafolyamatok









Jó étvágyat!

Fahéjas almakrémleves

$
0
0

Bő fél óra alatt elkészül ez a selymes krémleves, és olyan finom! A hideg téli napokon forrón szürcsölgetve kellemesen átmelegít zamatos ízével. 

Készítése közben a fahéj és szegfűszeg belengi az egész konyhát, mely az adventi időszaknak nagyon jó hangulatot kölcsönöz.




Hozzávalók:

6 darab nagy édes alma (vagy 8 darab kisebb)

1 csipet só

2-3 db szegfűszeg 

1 rúd egész fahéj vagy 1 púpos kávéskanál őrölt fahéj

7 dkg kristálycukor

2 liter víz

1,5 dl tejföl

2 dkg finomliszt

1-2 evőkanál citromlé (ízlés szerint)


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:
  1. A megmosott, meghámozott almákból eltávolítjuk a csutkát és kockákra vágjuk.
  2. Egy lábasban feltesszük főni a 2 liter vízzel az almát, beletesszük a sót, cukrot, szegfűszeget, az egész vagy őrölt fahéjat. Addig főzzük, amíg az alma szinte puha lesz. Ekkor "kihalásszuk" belőle a szegfűszeget és a fahéjat (ha nem őrölt fahéjat tettünk bele). Egy kis tálba kiveszünk egy szedőkanálnyi almát.
  3. A lisztet a tejföllel csomómentesre keverjük egy tálkában, teszünk hozzá egy szedőkanál forró levest, simára keverjük. Majd hozzáöntjük a leveshez, összekeverjük és összeforraljuk 1-2 perc alatt.
  4. Majd botmixerrel összeturmixoljuk. Beletesszük a félretett, megfőtt, kockázott almákat a levesbe és visszatesszük a tűzhelyre, forralunk rajta egyet, közben ízlés szerint teszünk bele 1-2 evőkanál citromlevet. Kóstoltjuk meg és aszerint tegyük bele a citrom levét. 
  5. Forrón tálaljuk.



Jó étvágyat!

Havas kókuszos muffin

$
0
0

Ha az adventi időszakban egy gyorsan elkészíthető, egyszerű, ám látványos, télies hangulatú, nagyon finom desszertet szeretnénk, akkor ez a kókuszos muffin tökéletes választás.

Nem vagyok nagy muffin rajongó, de ez különösen ízlik nekem. A nagyobbik fiam pedig odáig volt érte. 😍




Hozzávalók a tésztához:

12 muffinhoz

1 nagyobb tojás

12,5 dkg porcukor

fél csomag sütőpor (6 g)

25 dkg finomliszt

5 dkg kókuszreszelék

1 nagyobb citrom reszelt héja (bio)

1 dl növényi olaj

kb. 1,5-2 dl tej

 

A havas díszítéshez:

2 tojásfehérje

8 dkg porcukor

pár csepp citromlé

2-3 dkg kókuszreszelék


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A tojást habosra keverjük a porcukorral. Hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, ugyanekkor hozzáadjuk a kókuszreszeléket, a citrom reszelt héját és az olajat is. Összekeverjük. 
  2. A tejet ne egyszerre, inkább fokozatosan keverjük hozzá, mert nem biztos, hogy kell mind a 2 dl tej - ez függ a tojás méretétől, a liszt minőségétől stb. A lényeg, hogy egy közepesen folyékony tésztát kell kapnunk. (Nekem kellett hozzá mind a 2 dl tej.) Simára keverjük a tésztát.
  3. Béleljük ki a muffintepsit papírkapszlikkal és kanállal adagoljuk el benne a tésztamasszát egyenletesen. 
  4. Előmelegített 200 fokos sütőben alsó-felső sütéssel vagy hagyományos sütéssel kb. 20 percig süssük. Végezzünk tűpróbát!
  5. A díszítéshez a tojásfehérjét a porcukorral verjük habbá. Amikor már jó habos, tehetünk bele pár csepp citromlevet (ne sokat!). 
  6. A fehér habot kanállal óvatosan terítsük szét a muffinok tetején. Úgy a látványos, ha hagyjuk, hogy itt-ott picit megfolyjon.
  7. Végül szórjuk meg kókuszreszelékkel.

Jó étvágyat!

Linzertora - a legfinomabb töltelékkel

$
0
0

Vajas, puhán omlós linzertészta sárgabarack lekvárral, fahéjas almás töltelékkel. A tölteléket ajánlom mindenki figyelmébe, mert annyira finom!

Ennek az egyszerű süteménynek a tetejét a szokásos rácsozáson kívül díszíthetjük az aktuális ünnepi motívumokkal, vagy évszaknak megfelelően különböző kiszúróformákkal. Nagyon szép és nagyon hangulatos.

Most készítettem először ezt a kis tortát, nem követtem semmilyen receptet. A tészta arányait a rácsos linzer süteményem alapján számoltam ki. A töltelék is saját ízlésem szerint lett összeállítva/kiszámolva, tényleg nagyon jól sikerült! Elcsépelten hangzik, de a családomnak nagy kedvence lett. A kisfiam rögtön kérte, hogy mielőbb süssem újra más kiszúróformákkal is, amilyen időjárás éppen lesz, vagy egyéb játékos, állatos formákkal. 😊




Hozzávalók: 

25 cm átmérőjű formához

30 dkg finomliszt

4 g sütőpor

10 dkg porcukor

1 kisebb citrom reszelt héja (bio)

1 tojás

8 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

2 dkg sertészsír

esetleg 1-2 evőkanál tejföl

 

A töltelékhez:

5-6 evőkanál sárgabarack lekvár

3 nagyobb édes alma

1 púpos kávéskanál őrölt fahéj

1 evőkanál kristálycukor (vagy ízlés szerint az almától függően)

 

+ a tetejére 1 tojássárgája 1-2 csepp tejjel keverve


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A lisztet, porcukrot, sütőport és a citrom reszelt héját összekeverjük, elmorzsoljuk benne a vajat és zsírt. Hozzáadjuk a tojást és legvégül annyi tejfölt, hogy egy jó lágy, de ne ragacsos tésztát kapjunk. Fóliába csomagolva betesszük a hűtőbe addig, amíg elkészítjük a tölteléket.
  2. A megmosott, meghámozott almákat nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Ha túl leves, akkor kicsit kicsavarjuk.
  3. Egy lábasban megpároljuk az almát a cukorral és őrölt fahéjjal. Félre tesszük hűlni.
  4. A tészta 1/3-át félre tesszük, a nagyobb részét pedig kinyújtjuk kör alakúra kb. 7-8 mm vastagra. (A kör alak akkora legyen, amekkora a forma átmérőjű + a pereme.)
  5. A formát enyhén kivajazzuk, lisztezzük, majd a nyújtófa segítségével belehelyezzük a kinyújtott a tésztát. A peremén is legyen tészta. Egyenletesen megkenjük a lekvárral, és elegyengetjük rajta az almás tölteléket is. 
  6. A félre tett tésztát kinyújtjuk 7-8 mm vastagra és tetszés szerinti formákkal kiszaggatjuk, elhelyezzük az almás töltelék tetején. (Kiszúróformák helyett ráccsal is díszíthetjük.)
  7. Lekenjük a tojássárgájával és előmelegített 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 20 percig aranybarnára sütjük.
  8. A kihűlt süteményt meghintjük porcukorral.



Jó étvágyat!

- Kövessétek az Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót      osztok meg a mindennapjainkról.
- Kövessétek a Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Virslis falatok

$
0
0

Szerettem volna a családomnak így Szilveszter körül valamilyen virslis finomságot készíteni, de most csak ilyen kis falatkákra vágytunk. 

Pihe-puha, foszlós kelt tészta, melyet az tesz különlegessé, hogy zsemlemorzsában van megforgatva, ettől kívül picit ropogós, roppanós. Készíthető hozzá tejfölös-majonézes mártogatós, vagy egyszerűen ketchupban is mártogatható. Mi csak úgy - mártogatós nélkül - falatoztuk. 




Hozzávalók:
55-60 darabhoz
50 dkg finomliszt
3 dkg friss élesztő
1 teáskanál kristálycukor
2 csapott teáskanál só 
2,3 dl langyos tej
2 tojás
5 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

4 pár virsli
zsemlemorzsa
2 tojás felverve


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



Elkészítés:

  1. Az élesztőt belemorzsoljuk 1 dl tejbe, hozzáadjuk a cukrot, simára keverjük, felfuttatjuk.
  2. A lisztet átszitáljuk, elkeverjük benne a sót, elmorzsoljuk benne a vajat, tojást, hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt, a maradék langyos tejet és szép sima tésztát dagasztunk. Jó lágy, enyhén ragacsos tészta legyen - pici tej vagy pici liszt hozzáadásával tudunk korrigálni a megfelelő állaghoz. Letakarva duplájára dagasztjuk (kb. 1 óra alatt).
  3. A megkelt tésztát két egyforma gombóccá alakítjuk. Az egyiket kinyújtjuk 3-4 mm vastag, téglalap/kocka alakúra, melyet 4 egyforma részre vágunk el attól függően, milyen hosszú a virsli. 
  4. Az egyik virslit belegöngyöljük a tésztába és a másik három virslivel/tésztával is így járunk el. Kinyújtjuk a másik gombócot is és ugyanúgy dolgozunk, ahogy az előző gombóccal: 4 részre vágjuk, belegöngyöljük a maradék 4 virslit. 
  5. A felvert tojással körbekenjük a tészta tekercseket, meghempergetjük zsemlemorzsába, majd felszeleteljük kb. 2 cm széles darabokra. 
  6. A falatkákat fektetve vagy állítva sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. (Én fektetve tettem, de lehet, hogy állítva jobb.)
  7. Ha nem szeretnénk, hogy sütés után sápadtak legyenek, akkor a maradék tojással lekenhetjük még itt-ott egy kicsit a falatkákat. 10 percig kelni hagyjuk.
  8. Előmelegített 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 18 percig sütjük. Hagyományos sütőben vagy alsó-felső sütéssel 190 fokon kb. 18-20 percig. (A sütésii idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
  9. Fogyaszthatjuk magában, de készíthetünk hozzá tejfölös-majonézes mártogatóst, vagy mártogathatjuk csak ketchupban is.

Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Kefires sajtos kifli - éjszakai kelesztéssel

$
0
0

A kefirtőlhabkönnyű, pihe-puha ez a tészta, a teteje pedig a sajttól és magvaktól ropogós. Nagyon finom!

Én mindent frissen szeretek készíteni, sütni-főzni, eddig nem szerettem az éjszakai kelesztést, illetve még soha nem is próbáltam, és fagyasztani sem szoktam ételeket, süteményeket. De úgy döntöttem, most kipróbálom éjszaka keleszteni a tésztát. Bár néha simán felkelek hajnal 4-5 óra körül, mert úgy esik jól, ezzel az éjszakai kelesztéses módszerrel viszont aludhatok tovább, mert kevesebb időbe telik elkészíteni, megsütni a fiúknak a reggelit. Amit persze tízóraira is nyugodtan csomagolhatok. Nagyon szeretnek frissen sült péksütemény illatra felébredni.😊 Persze nem minden reggel készítek ilyesmit, de néha kifejezetten imádok korán reggel ilyesmikkel foglalatoskodni a konyhában.



Hozzávalók:

32 darab kiflihez

70 dkg finomliszt

2 teáskanál só

1,5 dl langyos tej

3 dkg friss élesztő

1 teáskanál kristálycukor

1 tojás

300 g kefir

1 dl olaj

 

A kenéshez:

10 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

 

A tetejére:

1 tojássárgája + pár csepp tej keveréke

10 dkg trappista sajt

lenmag, szezámmag


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A langyos tejben simára keverjük a cukrot és a belemorzsolt élesztőt, felfuttatjuk.
  2. Az átszitált lisztet összekeverjük a sóval, elkeverjük benne a kefirt, hozzáadjuk a tojást, olajat, majd a felfuttatott élesztőt és bedagasztjuk a tésztát. Jó lágy, enyhén ragacsos tésztát kell kapnunk (pici tej vagy pici liszt hozzáadásával tudunk korrigálni a megfelelő állaghoz).
  3. A kelesztőtálat pici liszttel körbehintjük, belehelyezzük a tésztát, majd a tészta tetejét is meghintjük liszttel és letakarva betesszük a hűtőbe éjszakára.
  4. Másnap reggel kitesszük a konyhapultra és szoba-hőmérsékleten jó fél óráig állni hagyjuk.
  5. Fél óra után a tésztát 4 egyforma gombóccá alakítjuk. Kinyújtjuk az egyiket kb. 30 cm átmérőjű kör alakúra, megkenjük egyenletesen a vaj felével. Kinyújtjuk a másik gombócot ugyanilyen kör alakúra, a nyújtófa segítségével rátesszük a vajjal megkent körre, és 16 egyforma cikkre szeleteljük. A háromszög cikkeket feltekerjük, kiflit formázunk belőle.
  6. Ugyanígy járunk el a másik 2 gombóccal is, így a végén 32 db kiflit kapunk, melyeket sütőpapíros tepsire sorakoztatunk - egymástól picit távolabb. 10 percig kelni hagyjuk őket, majd a tetejét megkenjük a tojássárgás tejes keverékkel, meghintjük reszelt sajttal és ízlés szerint magvakkal.
  7. Előmelegített 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 20 percig sütjük, míg szép aranysárga, aranybarna lesz. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, de ne süssük túl, inkább maradjon világosabb a tészta!
Tipp:
Természetesen a tésztát nem kötelező éjszaka keleszteni. Ha azonnal fel szeretnénk használni, akkor 4,5 dkg friss élesztővel készítsük. Bedagasztás után kelesszük duplájára kb. 1 óra alatt, majd nyújtsuk, vajazzuk, formázzuk a fent leírtak szerint.


Munkafolyamat













Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Sajtos aprósütemények

$
0
0

Gyorsan elkészíthető, nagyon finom omlósan ropogós vendégváró vagy családi nassolni való. A különböző formák, valamint a sajt, magvak változatossá teszik mind kinézetre, mind elfogyasztás szempontjából. Garantált a sikere. Nálunk legalább is pillanatok alatt elfogyott. 




Hozzávalók: 

kb. 60 darabhoz

250 g finomliszt vagy rétesliszt

fél kávéskanál szódabikarbóna

1 csapott teáskanál só

200 g reszelt trappista sajt

150 g szoba-hőmérsékletű vaj

1 evőkanál sertészsír

kb. 50 ml tej

+ a tetejére 1 felvert tojás, 10 dkg reszelt trappista sajt, lenmag, szezámmag


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM 

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

1.   1. A lisztet keverjük össze a sóval, szódabikarbónával és a reszelt sajttal. Morzsoljuk el a vajjal és zsírral, végül fokozatosan annyi tejet adjunk hozzá, hogy jó lágy, de ne ragacsos, könnyen kezelhető tésztát kapjunk.
2. Az összegyúrt tésztát három részre osztjuk. Kinyújtjuk az egyiket téglalap alakúra kb. 4 mm vastagra. A tetejét lekenjük a felvert tojással, megszórjuk reszelt sajttal és a magvakkal, majd tetszés szerinti rudakra felvágjuk. Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk.
3. A másik tésztát kinyújtjuk szintén 4 mm vastagra és kiszúrjuk a perecszaggatóval. (Ha nincs perecforma, a kinyújtott tésztát vágjuk fel csíkokra, a csíkokat sodorjuk meg egy kicsit és formázzunk belőlük perecet.) A kis pereceket sütőpapíros tepsibe sorakoztatjuk, a tetejüket lekenjük a felvert tojással, megszórjuk reszelt sajttal és a magvakkal.
4. A harmadik tésztát kinyújtjuk ujjnyi vastagra, a tetejét berácsozzuk és egy 3 cm átmérőjű mini pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk. Sütőpapíros tepsibe sorakoztatjuk, a tetejét lekenjük a maradék felvert tojással, megszórjuk reszelt sajttal és a magvakkal.
5. A kis süteményeket előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel aranybarnára sütjük. A rudak és perecek sütési ideje kb. 15 perc. A kis pogácsát kb. 17 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)


Fázisfotók





Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Somlói torta

$
0
0

A recept leírása hosszúnak tűnik, de valójában nagyon egyszerű elkészíteni. Én délután 3 órakor kezdtem el készíteni és este 6 órakor már sétáltunk át vele a szüleimhez vacsorára, hogy felköszöntsük Apukámat. (Persze előtte egy gyors fotó készítése a recept megosztáshoz. 😊)

3 féle piskóta, mindhárom puha és laza tésztával, közte vaníliás krém. A lapok rumos-citrusos sziruppal locsolva, a tetején pedig egy kis csokoládéöntet és tejszínhab, mint ahogy a somlói galuskán is. Nagyon finom!

Apukám 83. születésnapjára készítettem ezt a tortát. 💙 Nagyon örült neki. Azt tudni kell, hogy a kora ellenére szellemileg ugyanolyan formában van, mint fiatalon. Szerény, okos, humoros, jól tájékozott, nagyon sokat lehet vele viccelődni, és én a mai napig megbeszélek vele mindent, kikérem mindenben a véleményét - nagyon szeretek vele beszélgetni. Mindenre rögtön van valamilyen frappáns, vicces beszólása, amin jókat lehet nevetni. ...és igazi kis ezermester. Még télen a mínusz fokokban is szinte egész nap kint van az udvaron, mert az élteti, ha egész nap tesz-vesz, mindig talál valami kis munkát magának kint, amíg Anyukám bent a házimunkát végzi. Kora tavasztól késő őszig pedig imádnak kertészkedni. 




Hozzávalók a sárga piskótához:

18 cm átmérőjű kapcsos tortaformához

2 közepes tojás

2 evőkanál víz

6 dkg kristálycukor

7 dkg finomliszt

2 g sütőpor

1 csipet szódabikarbóna


A diós piskótához:

18 cm átmérőjű kapcsos tortaformához

2 közepes tojás

2 evőkanál víz

6 dkg kristálycukor

5 dkg finomliszt

2 dkg darált dió

2 g sütőpor

1 csipet szódabikarbóna


A kakaós piskótához:

18 cm átmérőjű kapcsos tortaformához

2 közepes tojás

2 evőkanál víz

6 dkg kristálycukor

6 dkg finomliszt

1 dkg cukrozatlan kakaópor

2 g sütőpor

1 csipet szódabikarbóna


A sziruphoz:

1,5 dl víz

7 dkg kristálycukor

2 teáskanál rum (vagy aroma)

fél citrom reszelt héja (bio)

fél narancs reszelt héja (bio)

6 dkg mazsola


A vaníliás krémhez:

6 dl tej

7 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliás cukor

1 csomag vaníliás pudingpor

1 tojás


A csokoládé öntethez:

10 dkg étcsokoládé

60 ml víz

2 teáskanál rum (vagy rumaroma)


A díszítéshez és tálaláshoz:

2 dl tejszín

2 dkg porcukor

1 teáskanál darált dió


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. Először elkészítjük a cukorszirupot: beleöntjük egy kis lábasba a vizet, a cukrot, hozzáadjuk a reszelt citrushéjakat, a megmosott mazsolát és alaposan összeforraljuk. Félretesszük hűlni.
  2. Egyesével megsütjük a piskótákat: a sárga piskótához az egész tojásokat a cukorral és vízzel habosra keverjük a kézi robotgép legmagasabb fokozatán kb. 4 percig. Majd hozzászitáljuk a liszt + sütőpor + szódabikarbóna keverékét. Ezt már fakanállal óvatosan keverjük össze, ne törjük nagyon a habot. A tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral, az oldalát csak enyhén vajazzuk ki (csak éppen leheletnyit). A tésztamasszát öntsük a formába, óvatosan egyengessük el, majd előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 15 percig süssük. Végezzünk tűpróbát! (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!) A megsült piskótát óvatosan lazítsuk meg a formában egy tompa késsel, majd borítsuk ki süteményrácsra, az aljáról húzzuk le a sütőpapírt és hagyjuk teljesen kihűlni! Ha nincs 3 db egyforma 18 cm átmérőjű tortaformánk, akkor a formát mossuk el minden sütés után, majd töröljük szárazra.
  3. A diós piskótát ugyanígy készítjük el: a tojásokat a cukorral, és vízzel habosra keverjük a kézi robotgép legmagasabb fokozatán kb. 4 percig. Majd hozzászitáljuk a liszt + sütőpor + szódabikarbóna keverékét, hozzáadjuk a darált diót is. Ezt már fakanállal óvatosan keverjük össze, ne törjük nagyon a habot. A tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral, az oldalát csak enyhén vajazzuk ki (csak éppen leheletnyit). A tésztamasszát öntsük a formába, óvatosan egyengessük el, majd előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 15 percig süssük. Végezzünk tűpróbát! (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!) A megsült piskótát lazítsuk meg egy tompa késsel a forma körül, majd borítsuk ki süteményrácsra, az aljáról húzzuk le a sütőpapírt és hagyjuk teljesen kihűlni! 
  4. A kakaós piskótához a tojásokat a cukorral, és vízzel habosra keverjük a kézi robotgép legmagasabb fokozatán kb. 4 percig. Majd hozzászitáljuk a liszt + kakaópor + sütőpor + szódabikarbóna keverékét. Ezt már fakanállal óvatosan keverjük össze, ne törjük nagyon a habot. A tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral, az oldalát csak enyhén vajazzuk ki (csak éppen leheletnyit). A tésztamasszát öntsük a formába, óvatosan egyengessük el, majd előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 15 percig süssük. Végezzünk tűpróbát! (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!) A megsült piskótát lazítsuk meg egy tompa késsel a forma körül, majd borítsuk ki süteményrácsra, az aljáról húzzuk le a sütőpapírt és hagyjuk teljesen kihűlni! 
  5. A vaníliás krémhez a tojást ketté választjuk, a fehérjét kemény habbá verjük, félretesszük. Kikeverjük simára a pudingport a cukorral, tojássárgával, vaníliás cukorral és kb. fél dl hideg tejjel. A többi tejet feltesszük forrni, majd hozzáöntjük a pudingos keveréket. Közepes lángon főzzük, közben habverővel kevergetjük és amikor besűrűsödött, elzárjuk alatt a lángot, és még forrón belekeverjük az előzőleg kemény habbá vert tojásfehérjét. Langyosra hűtjük a krémet! (Nem kell teljesen kihűteni, csak langyosra!)
  6. Amikor a krém langyosra hűlt, a piskóták pedig teljesen kihűltek, összeállítjuk a tortát egy tortatálon vagy torta alátéten, amiben eleve tálalni szeretnénk. Alulra tesszük a kakaós piskótát, meglocsoljuk egyenletesen a szirup harmadával - a mazsola felét is kanalazzuk rá, majd egyenletesen megkenjük a vaníliás krém felével. Erre jön a diós piskóta, meglocsoljuk a szirup másik harmadával és tegyük rá a maradék mazsolát. Egyengessük el rajta a krém másik felét. Erre jön a sima piskóta, ezt is meglocsoljuk a maradék sziruppal, de erre már nem kell mazsola! Tegyük be a hűtőbe addig, amíg elkészítjük a csokiöntetet.
  7. A csokoládéöntethez tegyük fel a vizet forrni a rummal, tegyük bele az összetördelt csokoládét és alacsony lángon addig melegítjük, míg szép selymes, egynemű krémet kapunk. Hagyjuk langyosra hűlni, ne öntsük rögtön a torta tetejére, mert lefolyik róla! Amikor langyosra hűlt, de még folyós egy kicsit, akkor ráöntjük a torta tetejére úgy, hogy itt-ott egy picit lecsorogjon a torta oldalán is. 
  8. A hideg tejszínhabot a porcukorral verjük fel. Egy kis részét csillagcsöves habzsákba töltjük és feldíszítjük a torta tetejét. Pár csipet darált dióval meghintjük.
  9. A maradék tejszínhabot a tortaszeletekhez kínáljuk, tálaljuk.


Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Kefires pogácsa

$
0
0

A fiaim gyakran kapnak az iskolában kefirt és sajnos nem mindig eszik meg, hazahozzák és itthon a hűtőben "landol", szépen gyűlik. Ilyenkor szoktam felhasználni a sütéshez, főzéshez. Most pogácsa készült belőle. A tésztáját most nem nagyon puha állagúra állítottam össze, mert Apukám az utóbbi időben azt mondogatta, hogy Ő inkább az omlósabb, kicsit puha pogácsát szereti. Ilyen lett, és nagyon finom! A teteje a sajttól ropogós, belül omlós.



Hozzávalók:

kb. 50-60 darabhoz a pogácsa szaggató méretétől függően

70 dkg finomliszt átszitálva

3,5 dkg friss élesztő

2,5 dl kefir

7 dkg sertészsír

2 tojás

2 csapott teáskanál só

1 teáskanál kristálycukor

kb. 1,5 dl langyos tej

15 dkg reszelt trappista sajt


+ a tetejére 1 kisebb tojás felverve

15 dkg reszelt trappista sajt


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM

megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:
www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A langyos tejben elkeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, simára keverjük, felfuttatjuk (kb. 10 perc).
  2. A kefirt összekeverjük a tojásokkal. Az átszitált lisztben elkeverjük a sót, zsírt, reszelt sajtot, az összekevert kefires tojást, majd hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt is és bedagasztjuk a tésztát. Jó puha, de azért kissé rugalmas is legyen a tészta. Egy picit ragadjon, de ne nagyon! Az állagán tudunk korrigálni pici liszt vagy pici langyos tej hozzáadásával. Majd letakarva duplájára kelesztjük (kb. 1 óra).
  3. A megkelt tésztát ujjnyi vastagra kinyújtjuk, berácsozzuk a tetejét, pogácsa szaggatóval kiszaggatjuk. A lemaradt tésztát jól összegyúrjuk, ismét kinyújtjuk, berácsozzuk, kiszaggatjuk.
  4. A pogácsákat sütőpapíros tepsire tesszük egymástól picikét távolabb. A tetejét lekenjük a felvert tojással, megszórjuk a reszelt sajttal.
  5. Előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 20 percig sütjük, amíg szép világos aranybarna lesz, a tetején a sajt pedig ropogós. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet + a pogácsa méretétől is.)

Munkafolyamat





Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Húsvéti linzer

$
0
0

Ez az egyik kedvenc linzer receptem, mivel a tészta már nyújtáskor is olyan könnyen kezelhető. Sütés után pedig omlósés nagyon finom vajasízű. Zárt dobozban tárolva pedig másnapra szépen átpuhul, "összeérik".  




Hozzávalók:
kiszúróforma méretétől függően kb. 60 darabhoz
30 dkg finomliszt
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor
1 csipet só
1 nagyobb tojás sárgája
esetleg 1-2 evőkanál tejföl

+ házi sárgabarack lekvár vagy süthető lekvár
és a díszítéshez pici porcukor


L E G Ú J A B B  SÜTEMÉNYES KÖNYVEM
és a pöttyös kézműves kerámiák

megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



Elkészítés:
  1. A lisztben elkeverjük a csipet sót, beleszitáljuk a porcukrot - összekeverjük. Elmorzsoljuk a vajjal, hozzáadjuk a tojássárgáját és összegyúrjuk a tésztát. Ha nehezebben áll össze a tészta, adhatunk hozzá fokozatosan 1-2 evőkanál tejfölt - annyit, hogy könnyen összeálljon, és puha, könnyen kezelhető, könnyen nyújtható tésztát kapjunk. Fóliába csomagolva 30-40 percre a hűtőbe tesszük. (Ha esetleg ez a lépés kimarad, az sem gond.)
  2. Lisztezett felületen kinyújtjuk 3-4 mm vastagra és kiszúrjuk a formákkal (mintás/lyukas és tele formával - megegyező darabszámban). A kimaradt tésztát összegyúrjuk, ismét kinyújtjuk, szaggatjuk. 
  3. Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a linzereket és előmelegített 180 fokon, alsó-felső sütősen 6-8 percig sütjük. Világosak maradjanak!  
  4. A kihűlt linzereket lekvárral összeragasztjuk (egy lyukas + egy tele).  Porcukorral meghintjük a tetejét.
  5. Aznap fogyasztva omlós, másnapra zárt dobozban tárolva megpuhul. (Jól záródó dobozban 1 hétig is eláll.)

Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!

Citromos túrós rózsa

$
0
0

Hihetetlenül puha, foszlós ez a tészta, nagyon szeretem! Gyönyörű rózsákat készítettem belőle, melyek a citromos-mazsolás túrós töltelékkel csoda finomak. Nagyon sokszor fogom ezt készíteni, már előre látom... Először is: imádtam formázni! Másodszor: nem gondoltam, hogy ennyire szép lesz - nagyon tetszik, beleszerettem! Harmadszor: annyira finom lett, hogy azt elmondani nem lehet, meg kell kóstolni! A 6 fős család osztozni kezdett rajta, ki mennyit egyen belőle. 😄 Tehát dupla adag kell!

Eredetileg nem ezt szerettem volna sütni, de amit készíteni akartam, ahhoz hiányzott egy fontos hozzávaló, ami egyébként mindig szokott lenni itthon, de most nem volt. 😆 Viszont ez csak akkor derült ki, amikor a bedagasztott tészta már meg volt kelve. Gyors újratervezés után úgy gondoltam, elkészítem ezt a túrós rózsát, melyet már egyébként is évek óta szerettem volna kipróbálni. 



Hozzávalók:

11 darabhoz

50 dkg finomliszt átszitálva
3 csapott evőkanál kristálycukor
3 dl langyos tej
2 dkg friss élesztő
1 tojás sárgája
5 dkg puha vaj

A töltelékhez:
25 dkg túró
3 csapott evőkanál kristálycukor
1 csomag vaníliás cukor
1 kisebb citrom reszelt héja
1 evőkanál búzadara
7 dkg mazsola 2 evőkanál tejjel

+ a tetejére a kenéshez 1 nagyobb tojássárgája

S Ü T E M É N Y E S  KÖNYVEIM

megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. Először a megmosott mazsolát beáztatjuk a 2 evőkanál tejbe, félretesszük.
  2. A tészta készítéséhez: kb. 1 dl tejben elkeverünk 1 evőkanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, simára keverjük, felfuttatjuk (kb. 10 perc). Az átszitált lisztet összekeverjük a maradék 2 evőkanál cukorral, hozzákeverjük a vajat, majd a tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt és végül a fennmaradt 2 dl langyos tejet. Jó lágy, enyhén ragacsos tésztát kell kapnunk! (Pici liszt vagy pici tej hozzáadásával tudunk korrigálni a megfelelő állaghoz.) Letakarva duplájára kelesztjük.
  3. A mazsolát lecsöpögtetjük. A töltelékhez az összes hozzávalót összekeverjük és 11 db gombócot formázunk.
  4. A megkelt tésztát 11 db egyforma gombóccá formázzuk. Egyenként kinyújtjuk a gombócokat kis kör alakúra (a kör átmérője 11-12 cm-nél nagyobb ne legyen!). A tésztakör közepére teszünk 1 túrógolyót, a tésztát 6 egyforma cikkre bevágjuk a töltelékig. A bevágások egymással átlósak legyenek. A tészta cikkeket egymás után szépen ráhajtogatjuk a túrós töltelékre. (Amikor ráhajtottuk a tésztát a töltelékre, a tészták széleit picit összecsípjük, hogy sütés közben ne nyíljon szét.) A formázás látható a recept leírás alatti fotókon.
  5. A rózsákat sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk egymástól kicsit távolabb. A tészta tetejét és oldalát lekenjük a tojássárgájával. Előmelegített 180 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 20-22 percig sütjük szép aranybarnára. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
  6. Porcukorral meghintve kínáljuk.

Munkafolyamat, formázás











Jó étvágyat!

Kövessétek Instagram oldalamat is, ahol sok képet és kis videót osztok meg a receptek mellett a mindennapjainkról, mindennapi sütés-főzésemről.
Kövessétek Facebook oldalamat is, ahol sok receptet osztok meg!
Viewing all 531 articles
Browse latest View live