Quantcast
Channel: G a b r i e l l a k o n y h á j a
Viewing all 531 articles
Browse latest View live

Szilvás kígyórétes

$
0
0

Kedvencem ennek a kígyórétesnek a tésztája! Egyrészt olyan könnyű összeállítani, nem kell keleszteni, azonnal használható. Másrészt nagyon jó állagú tészta, könnyen kezelhető, könnyen nyújtható és formázható. Harmadrészt nagyon finom és puha. Először 9 évvel ezelőtt használtam ezt a tésztát, ide kattintva láthatjátok. Azóta többféle töltelékkel is készült, most éppen szilvásan - a szilvaszezonnak köszönhetően, és mivel a hatalmas kertünkben minimum 30 szilvafa van roskadásig gyümölccsel.




Hozzávalók a tésztához:

2 rúdhoz

50 dkg finomliszt
csipet só
20 dkg puha vaj (vagy 18 dkg zsír - esetleg vegyesen)
1 egész tojás
1 tojás sárgája
2 dkg friss élesztő
2 evőkanál kristálycukor
2 dl langyos tej


A töltelékhez:
kb. 1 kg szilva
2 evőkanál búzadara
3 evőkanál darált háztartási keksz
1 csapott teáskanál őrölt fahéj
kb. 15 dkg kristálycukor
fél citrom reszelt héja - kezeletlen (elhagyható)

+ a tetejére 1 kisebb tojás sárgája és pár csepp víz


A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:




Elkészítés:
  1. A szilvát mossuk meg, magozzuk ki, vágjuk cikkekre, keverjük össze a cukorral és csepegtessük le.
  2. Amíg a szilva lecsepeg, összeállítjuk a tésztát: az élesztőt 1 evőkanál cukorral a langyos tejben keverjük simára és futtassuk fel (kb. 10 perc). 
  3. A lisztet keverjük össze a csipet sóval, a maradék 1 evőkanál cukorral, morzsoljuk el benne a vajat/zsírt, adjuk hozzá az 1 egész tojást és az 1 tojássárgáját, végül a felfuttatott élesztőt és gyúrjuk össze. Lágy, kellemes tapintású, könnyen kezelhető, de nem ragacsos tésztát kell kapnunk. Nem kell pihentetni.
  4. A töltelékhez a lecsepegtetett cukros szilvát keverjük össze a többi hozzávalóval: a búzadarával, darált keksszel, őrölt fahéjjal, a citrom reszelt héjával. 
  5. A tésztát vegyük ketté: enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk az egyiket kb. 4-5 mm vastag, téglalap alakúra. A hosszabbik részt tekintve, gondolatban 3 egyenlő részre osztjuk, majd a középső részen egyenletesen eloszlatjuk a szilvás töltelék felét (lásd az elkészítés alatti fotókon). A két szélső tésztarészt késsel felcsíkozzuk - ezeket ráhajtogatjuk váltakozva mindkét oldalról a töltelékre. Óvatosan alá nyúlunk és ráhelyezzük a sütőpapíros tepsire. 
  6. A másik tésztagombóccal is ugyanígy járunk el, így 2 rúd kígyórétest kapunk. Hagyjuk pihenni a tepsiben 10-15 percig.
  7. A tojássárgáját pár csepp vízzel keverjük össze és kenjük le vele a rétesek tetejét.
  8. Előmelegített, légkeveréses sütőben 170 fokon kb. 20 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
  9. A tetejét meghintjük porcukorral és langyosan vagy kihűlve szélesebb szeletekre vágjuk. (Langyosan még kicsit lágy a tölteléktől, kihűlve viszont szépen szeletelhető.)
Tipp: 
  1. Miután összekevertük a töltelékhez valókat és túl folyósnak, lágynak érezzük a tölteléket még a lecsepegtetés után is, öntsük le alóla az esetleges levet. Valamint mielőtt ráhalmozzuk a tésztára, nyugodtan hintsük meg a tésztát 1 evőkanálnyi darált keksszel és erre helyezzük a  szilvás tölteléket.
  2. A megmaradt 2 db tojásfehérjét fagyasszuk le, gyűjtsük össze és készíthetünk belőle legközelebb olyan süteményt, amelyhez sok tojásfehérje kell.


Munkafolyamatok


 




Sütés után



Jó étvágyat!

Túrós béles

$
0
0

Egyszerű, nagyon finom, házias ízvilágú sütemény - omlós tésztával és jó sok túrós töltelékkel. Vigyázat! Az elkezdjük enni és nem bírjuk abbahagyni kategóriába tartozik. 😉 



Hozzávalók a tésztához:

kb. 27x17 cm-es tepsihez

20 dkg finomliszt

12,5 dkg szoba-hőmérsékletű vaj vagy margarin

5 dkg kristálycukor

1 tojássárgája

1 púpos kávéskanál sütőpor

1 csipet só

esetleg 1 evőkanálnyi tejföl

+ 1-2 evőkanál zsemlemorzsa


A túrós töltelékhez:

50 dkg tehéntúró

10 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliás cukor

1 tojássárgája

2,5 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

5 dkg mazsola (elhagyható)

2 evőkanál búzadara

fél citrom reszelt héja (kezeletlen)

2 tojásfehérje


Pöttyös Otthon webáruház az alábbi linken:

pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A lisztet összekeverjük a cukorral, a sütőporral és a sóval, elmorzsoljuk benne a vajat/margarint, hozzáadjuk a tojássárgáját, és végül annyi tejfölt adunk még hozzá, hogy egy lágy, de nem ragacsos, könnyen nyújtható tésztát kapjunk. 
  2. Két részre osztjuk, kinyújtjuk mindkettőt tepsi nagyságú téglalapra (kb. 27x17 cm). 
  3. A töltelékhez a túrót áttörjük, hozzáadjuk a vajat, a tojássárgáját, a vaníliás cukrot, a reszelt citrom héjat, a megmosott/lecsöpögtetett mazsolát, cukrot és végül a kemény habbá vert tojásfehérjéket. 
  4. A két kinyújtott tésztalapból az egyiket a nyújtófa segítségével belehelyezzük az enyhén vajazott/lisztezett tepsibe. Megszórjuk a tésztát 1-2 evőkanál zsemlemorzsával, majd elegyengetjük rajta a túrós tölteléket. Erre ráhelyezzük a másik kinyújtott tésztát.
  5. Előmelegített 170 fokos  légkeveréses sütőben kb. 25 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet - amikor a teteje itt-ott már kezd kicsit pirulni, akkor megsült).
  6. Hagyjuk kihűlni, a tetejét meghintjük porcukorral és szeletelve tálaljuk.



Jó étvágyat!

Csokoládés foltos torta (laktózmentes)

$
0
0

A férjem szerint ezt a süteményt gyakran kell, hogy készítsem, mert annyira finom és puha. Nekem viszont emellett azért is lett kedvencem, mert nagyon egyszerű és gyorsan elkészíthető

Szerintem egy ünnepi asztalon is megállja a helyét - főleg, ha egy szép tortatálon tálaljuk, mivel egyszerűsége ellenére is mutatós. De egy gyors vasárnapi ebédnek is tökéletes kiegészítője, ha az ebédkészítés közben kevés időnk van a desszertre. 

Miközben készítettem, akkor vettem észre, hogy ez a sütemény tulajdonképpen laktózmentes, mivel semmilyen tejterméket nem tartalmaz.




Hozzávalók a tésztához:

kb. 24-25 cm átmérőjű pite- vagy tortaformához

4 tojás

13 dkg porcukor

13 dkg finomliszt

4 evőkanál étolaj

4 evőkanál víz

1 púpozott evőkanál sötét, cukrozatlan kakaópor

1 csapott teáskanál sütőpor


A csokoládémázhoz:

1 púpozott evőkanál liszt

2 evőkanál kristálycukor

1 púpos evőkanál sötét, cukrozatlan kakaópor

2 dl víz

5 dkg étcsokoládé


A pöttyös kézműves kerámia és a süteményes könyvem megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. Az egész tojásokat a porcukorral habosra keverjük (fehéredésig) elektromos habverővel kb. 5 percig. Majd hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, de ezt már csak a habverő alacsony fokozatával keverjük. 
  2. Osszuk a krémet két egyenlő részre. Az egyikbe belekeverünk 2 evőkanál olajat és 2 evőkanál vizet, ez lesz a világos színű tésztamassza. 
  3. A kakaóport keverjük simára a maradék 2 evőkanál olajjal és a 2 evőkanál vízzel, majd keverjük a másik tésztamasszához, ez lesz a csokoládés rész.
  4. A formát kenjük ki enyhén olajjal, hintsük meg liszttel. Szedjünk először világos tésztamasszát a formába úgy, hogy egy kicsit szét is terüljön a forma alján, majd erre kanalazzunk ide-oda néhány kanál csokoládés masszát. Erre ismét világos masszát kanalazunk ide-oda, majd kakaósat, és így kanalazzuk a formába, míg el nem fogy. A lényeg, hogy a teteje egyenletes legyen.
  5. Előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 18-20 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, végezzünk tűpróbát! 
  6. A megsült süteményt borítsuk ki a formából, hagyjuk teljesen kihűlni és tegyük egy kínálótálra vagy tortatálra.
  7. A mázhoz a lisztet keverjük el egy lábasban a cukorral és a kakaóporral. Fokozatosan adjuk hozzá a vizet, miközben csomómentesre keverjük. Alacsony lángon forralva, folyamatosan kevergetve besűrítjük, majd elzárjuk alatta a lángot és felolvasztjuk benne az apróra tört csokoládét. A mázzal vonjuk be a torta tetejét, és tegyük a hűtőszekrénybe kb. 1 órára. 
Tipp: A máz nem túl édes, a családom így szereti. Viszont ha valaki édesebben szereti, akkor érdemes hozzáadni még + 2 evőkanál kristálycukrot, amikor készítjük. 


Sütés előtt





Jó étvágyat!

Gyors pudingos piskóta

$
0
0

Néha szükség van ilyen nagyon egyszerű, gyors receptre. Igazi megmentő lehet, ha vasárnap desszertet szeretnénk ebéd utánra, de nincs időnk vagy kedvünk komolyabb sütögetésre. ...és ha hirtelen vendégváró sütemény kell egy hétköznapi rokoni- vagy baráti látogatás során, arra is remek választás. De ha szánunk pár percet arra, hogy a tetejét kidekoráljuk olvasztott csokoládéval, felvert tejszínhabbal és szezonális gyümölcsökkel, akkor akár ünnepi alkalmakra is tökéletes. Egyszóval jó ha van egy nagyon finom, puha, könnyed, elronthatatlan piskóta tekercs recept a tarsolyunkban.

Tudom, hogy nagyon sokan tudnak piskótát sütni a tekercs változatra is, és van jól bevált receptjük. De legalább ugyanennyien vannak, akiknek a piskótatekercs elkészítése a mai napig is nagy mumusnak számít. (Épp a minap írta ezt nekem a legjobb barátnőm is, hogy még mindig képtelen piskótatekercset sütni.) Nekik szól most ez a recept. 😊 Hajrá!




Hozzávalók a piskótához:

egy nagy gáztepsihez

8 tojás

12 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliás cukor

4 evőkanál víz

16 dkg finomliszt

8 g sütőpor

1-2 csipet szódabikarbóna


A csokoládépudinghoz:

1 csomag csokoládés pudingpor

4 dl tej

4 evőkanál kristálycukor

2 dl habtejszín

1 csomag habfixáló


A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.
  2. Az egész tojásokat a cukrokkal habosra keverjük (fehéredésig) a kézi mixer(vagy robotgép) legmagasabb fokozatán kb. 5 percig. Majd hozzákeverjük a vizet, végül beleszitáljuk a liszt, sütőpor, szódabikarbóna keverékét. De ekkor már csak a mixer alacsony fokozatán keverjük csomómentesre a masszát. (Ügyeljünk arra, hogy a tál alján szép egyenletesen keverjük össze a masszát csomómentesen.)
  3. A nagy gáztepsit sütőpapírral kibéleljük és egyenletesen beleöntjük a masszát. Az előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső programon kb. 11-12 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, végezzünk tűpróbát!
  4. A megsült piskótát egy tiszta, száraz konyharuhába feltekerjük, így hagyjuk kihűlni!
  5. A pudingport pici tejjel simára keverjük, majd hozzáöntjük a többi tejet, cukrot és folyamatosan kevergetve sűrűre főzzük. Teljesen kihűtjük!
  6. A habtejszínt felverjük a habfixszel, majd összekeverjük a kihűlt pudinggal.
  7. A kihűlt piskótát kitekerjük a konyharuhából, egyenletesen megkenjük a pudingos töltelékkel úgy, hogy a felső szélénél kb. 2 cm részen ne kenjünk krémet, hogy feltekerés közben ne folyjon ki. Óvatosan feltekerjük. A krém elég sok lesz, emiatt nem nagyon lehet szép csavart mintában feltekerni, de ne ijedjünk meg, csak óvatosan tekerjük fel. Majd a tekercs szélét görgessük alulra, hogy szépen megálljon, ne tekeredjen ki, így hagyjuk szépen összeállni/összedermedni a hűtőben 1-2 órát keresztül. Majd szeletelve tálaljuk.

Jó étvágyat!

Letti szelet

$
0
0

Feltűnő, mutatós sütemény - puha, kakaós tésztalapok vaníliás krémmel töltve. A látszat ellenére nem bonyolult elkészíteni, viszont nagyon finom! 


A süteményes könyvem és a pöttyös kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Hozzávalók a tésztához:

kb. 20-25 szelethez

60 dkg finomliszt

20 dkg puha vaj

1 csomag sütőpor (12 g)

10 dkg porcukor

5 dkg darált dió

3 dkg holland kakaópor

2 teáskanál őrölt fahéj

1 tojás

fél dl tejszínes krémlikőr

kb. 2 evőkanál tejföl


A krémhez:

1 liter tej

15 dkg kristálycukor

3 csomag vaníliás pudingpor

25 dkg vaj

1 dl tejszínes krémlikőr

15 dkg tejcsokoládés reszelve


Elkészítés:

  1. A lisztet összekeverjük a porcukorral, kakaóporral, sütőporral és az őrölt fahéjjal, elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a tojást, a krémlikőrt, végül annyi tejfölt, hogy egy jól formázható tésztát kapjunk.
  2. Négy egyenlő részre osztjuk a tésztát, és enyhén lisztezett felületen kb. 25-30 cm-es lapokat nyújtunk belőlük. Egy tepsi hátulját picit vajazunk/lisztezünk és a lapokat megsütjük egyenként 180 fokra előmelegített sütőben, alsó-felső sütéssel 6-8 perc alatt. Ne szárítsuk nagyon ki, maradjanak picit puhák!
  3. A krémhez a pudingporokat a kristálycukorral és 1 dl tejjel simára keverjük egy lábasban, majd hozzáöntjük a többi tejet is és kevergetve sűrűre főzzük. Még melegen belekeverjük a vajat és a krémlikőrt. Nem kell teljesen kihűteni, csak egy kicsit hagyjuk hűlni.
  4. Egy tálcára tesszük az első tésztalapot, rákenjük a krém negyedét egyenletesen, megszórjuk pici reszelt csokoládéval, majd rátesszük a második tésztalapot. Erre jön a krém, reszelt csokoládé. A harmadik tésztalap következik, krém, reszelt csokoládé, végül a negyedik tésztalap, a maradék krém és a maradék reszelt csokival meghintjük a tetejét.
  5. Egy éjszakát hagyjuk hűtőben, hogy átpuhuljanak a lapok és összeérjenek az ízek. Másnap szeletelve tálaljuk.

Diós ostyaszalámi

$
0
0

Ez aztán egy csoda finom - sütés nélküli - csemege! Imádom! Nem is nagyon szabad gyakran készítenem, mert képes vagyok egyedül megenni az egészet. 😊 A tölteléknek annyira jó az íze, melyet jól kiegészít a kívül roppanós ostyaréteg.

A süteményes könyvemben ez a recept (is) új receptként szerepelt, és eljött az ideje, hogy a blogra is felkerüljön.


A süteményes könyvem és a pöttyös kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Hozzávalók:

2 rúdhoz

2 db kb. 15x33 cm-es ostyalap

5 dkg darált dió

5 dkg dió apró darabokra vágva

10 dkg mazsola

5 dkg darált háztartási keksz

5 dkg háztartási keksz apró darabokra törve

20 dkg kristálycukor

1 csomag vaníliás cukor

1 csomag vaníliás pudingpor

kb. 1,5 dl tej

5 dkg étcsokoládé

2 csapott evőkanál cukrozatlan kakaópor

15 dkg vaj


Elkészítés:

  1. Az ostyalapokat enyhén benedvesített tiszta konyharuhára tesszük, hogy megpuhuljanak. A mazsolát megmossuk, lecsöpögtetjük.
  2. A krémhez a vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a csokoládét, majd ha megolvadt, mehet hozzá a kakaópor, cukor, vaníliás cukor, tej és a pudingpor. Felforraljuk, majd alacsony lángon 4-5 percig állandó keverés mellett felfőzzük. Amikor keverés közben látszik az edény alja, félrehúzzuk és belekeverjük a darált és darabolt diót, a mazsolát, a darált és darabos kekszet. (Ha túl keménynek/száraznak érezzük a tölteléket, keverhetünk még hozzá pici forró tejet.)
  3. Az ostyalapokat levesszük a konyharuháról, a töltelék egyik felét az egyik ostyalap közepére helyezzük henger formában, majd szorosan ráhajtjuk az ostyát. Ugyanígy járunk el a másik ostyalappal és a maradék töltelékkel is. 
  4. Hagyjuk teljesen kihűlni, 1-2 órát hűvös helyen tároljuk, ezután már szépen szeletelhető.

Jó étvágyat!

Kakaós kókuszhabos csiga

$
0
0

Omlós kakaós élesztős tészta, roppanós kókuszhabbal. Tulajdonképpen ez a süti a kedvenc gyerekkori süteményem: a kókuszos tekercs kakaós változata. Vagyis én variáltam át kakaósra, mivel imádom a kókusz-kakaó párosítást. Egyszerű és nagyon finom! Ünnepre vagy sima hétvégi sütinek, esetleg gyermeknek uzsonnára 1-2 darab - minden alkalomra jó választás.

A recept a süteményes könyvemben is megtalálható volt új receptként. A könyv pedig a webáruházunkban kapható az alábbi linken: pottyosotthon.hu , aki esetleg még nem hallott róla. :)




Hozzávalók a tésztához:

40 dkg finomliszt

10 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

kb. 3 dkg zsír

8 dkg porcukor

1 dl langyos tej

2,5 dkg friss élesztő

3 tojássárgája

3 dkg holland kakaópor

kb. 1-2 evőkanál tejföl

csipet só


A töltelékhez:

4 tojásfehérje

18-20 dkg porcukor (ízléstől függően)

10 dkg kókuszreszelék


Elkészítés:

  1. Az élesztőt a langyos tejben simára keverjük és felfuttatjuk.
  2. A lisztet összekeverjük a kakaóporral, porcukorral, sóval, elmorzsoljuk benne a vajat és a zsírt. Hozzáadjuk a tojások sárgáját, végül annyit tejfölt, hogy egy puha, de nem ragacsos, könnyen kezelhető tésztát kapjunk. Letakarva 30 percig pihentetjük.
  3. A töltelékhez a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, beledolgozzuk a porcukrot, és vízgőz felett tovább habosítjuk kézi mixerrel kb. 2-3 percig, amíg szép fényes lesz.
  4. Levesszük a gőzről a habot és belekeverjük a kókuszreszeléket.
  5. A tésztát kettévesszük, mindkettőt kinyújtjuk téglalap alakúra kb. fél cm vastagra. Mindkettőre rákenjük a kókuszhabot egyenletesen - a tészta felső részénél hagyjunk ki 1-2 cm-t, hogy amikor feltekerjük, ne folyjon ki a hab. Ezután szorosan, óvatosan feltekerjük a tésztát, mint a bejglit (egyiket is, másikat is). Fóliába csomagoljuk egyenként, és betesszük a mélyhűtőbe 15 percre, hogy könnyebb legyen szeletelni.
  6. Majd egy éles késsel felszeleteljük kb. 1,5 cm széles csigákra. 
  7. A csigákat sütőpapíros tepsire fektetjük egymástól 1-2 cm távolságra, és előmelegített 170 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 15-20 percig sütjük. Világos maradjon a kókuszos hab, ne süssük túl, mert nagyon kiszárad és kemény lesz!

Jó étvágyat!

Tejszínes brokkolikrémleves

$
0
0

Gyors, egyszerű, laktató, nagyon finom! 

Évek óta a család kedvence ez a brokkolikrémleves. Nagyon sokszor készítem a gyorsasága és egyszerűsége miatt. Mivel tegnap Istagram történetben megosztottam róla egy mini videót, ahogy épp a tűzhelyen rotyog, és többen is kértétek a receptet... Gondoltam, készítek róla egy röpke fotót és megosztom veletek. 😊 



Hozzávalók:

4 személy

1 nagyobb fej brokkoli

2 közepes burgonya

3 gerezd fokhagyma

1 közepes fej vöröshagyma

1,8 liter húsalaplé

só ízlés szerint

őrölt bors ízlés szerint

őrölt szerecsendió ízlés szerint

2 dl tejszín


A tálaláshoz:

pirított kenyérkockák

reszelt sajt


A süteményes könyvem és a pöttyös kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A megtisztított és megmosott fokhagymát és hagymát apróra vágjuk, a megmosott brokkolit rózsákra szedjük, a meghámozott/megmosott burgonyát kockákra vágjuk. 
  2. Mindent beleteszünk egy lábasba vagy fazékba, felöntjük az alaplével és puhára főzzük a zöldségeket. Közben ízesítjük a sóval, borssal, szerecsendióval.
  3. Amikor megpuhult a burgonya és brokkoli is, akkor botmixerrel pürésítjük. 
  4. Egy kis tálkába veszünk ki a levesből pár kanállal, összekeverjük a tejszínnel, majd hozzáöntjük a leveshez és összeforraljuk. Közben megkóstoljuk és ízesítjük még, ha valami fűszer hiányzik belőle (só, bors szerecsendió).
  5. Pirított kenyérkockákkal és reszelt sajttal tálaljuk.






Mivel az idén most osztok meg először receptet, szeretném emlékbe itt hagyni a karácsonyfánkról egy fotót. Az elmúlt években ez volt az egyik legszebb fenyőnk, büszkék is voltunk rá nagyon az ünnepek alatt - imádtuk, és olyan boldogan díszítettük Szenteste délutánján együtt négyen. Majdnem 3 méter magas, 1,5 méter széles normand fenyő... az illata is annyira kellemes. (Megsúgom, még mindig itt van a lakásban, mert eddig nem hullott a levele, de a napokban már biztos búcsút veszünk tőle.)



Villámgyors diós csiga

$
0
0

Annyira finom! Még annak is ajánlom megsütésre, akinek első ránézésre nem nyeri el a tetszését. Puha, foszlós tészta, nagyon finom sárgabaracklekváros-diós töltelékkel.  Emlékeztek a  villámgyors kakaós csigára? Ugyanaz a tészta recept, csak diós töltelékkel. Tehát túrós-sütőporos tészta, melyből bő fél óra alatt lehet készíteni ilyen szépséges, finom csigákat.




Hozzávalók:

kb. 12 db kisebb csigához

25 dkg tehéntúró

25 dkg finomliszt

0,5 dl tej
5 evőkanál olaj
10 dkg porcukor 
egy csipet só
fél csomag sütőpor

A diós töltelékhez:
kb. 10 dkg sárgabarack lekvár
15 dkg darált dió
5 dkg porcukor


A süteményes könyvem és a pöttyös kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



Elkészítés:
  1. A túrót kézi mixerrel simára keverjük a porcukorral (hogy kicsit pépesebb legyen, ne maradjon darabos a túró). Hozzákeverjük a tejet, olajat, végül kézzel hozzádolgozzuk a sütőporral és csipet sóval összekevert lisztet - összegyúrjuk a tésztát.
  2. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk kb. 5-6 mm vastag, téglalap alakúra. Egyenletesen megkenjük a sárgabarack lekvárral, majd meghintjük a darált dió + porcukor keverékével. 
  3. Szorosan feltekerjük, mint a bejglit, majd kb. 2 cm széles csigákra felszeleteljük. 
  4. A csigákat sütőpapíros tepsire fektetjük, és előmelegített, 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 10-11 percig sütjük. Ne süssük túl, inkább világosak maradjanak! A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!
  5. Porcukorral meghintve tálaljuk.

Sütés előtt


Még novemberben sütöttem meg, és majd' elfelejtettem megosztani. Nagy kár lett volna érte! A receptért köszönet Zsuzsának. 


Jó étvágyat!

Almás-fahéjas torta

$
0
0

Ma délelőtt készítettem először ezt a tortát férjem születésnapjára, ezért kíváncsian vártuk, milyen lesz az íze. Alig győztük kivárni a vacsora végét, hogy megkóstolhassuk. ...és nemhiába! Az alma-fahéj kombináció ennél a tortánál is bebizonyította, mennyire jó párost alkotnak. Csoda finom!! Puha, laza fahéjas piskóta, könnyed habos almás krémmel. Egyszerű elkészíteni is, lássatok hozzá bátran! Téli ünnepekre, születésnapokra tökéletes választás.

Készítettem a felszeletelt tortáról is gyors telefonos képet, melyet holnap tudok megosztani itt a receptnél. Ugyanis a férjem szülinapját ma este a szüleimnél ünnepeltük meg, náluk vacsoráztunk, a tortát hozzájuk vittük át. Az ottani szeletelt tortaképet Milán (a kisfiam) telefonjával készítettem, de Ő ma Anyukáméknál alszik, tehát a telefonja sincs itthon. Holnap pótolom.

Ezen a héten két tortát is készítettem, mivel ma van a férjem szülinapja, 3 nappal előtte volt Apukám 81. születésnapja, tehát a hét elejét is torta sütéssel indítottam. Legalább minden évben "feldobjuk" ezt a szürke januárt a szülinapi "bulikkal". 😄 /Hozom majd a keddi tortareceptet is, amint lesz időm és kedvem szerkeszteni./




Hozzávalók a piskótához:

18 cm vagy 22 cm átmérőjű tortához

6 nagyobb tojás

12 dkg kristálycukor

fél csomag sütőpor (6 g)

1 teáskanál őrölt fahéj

18 dkg finomliszt


A krémhez:

2 dl 100%-os almalé

2 db közepes alma hámozva, reszelve

5 dkg kristálycukor

fél csomag vaníliás pudingpor (20 g)

4 dl habtejszín

1 csomag expressz zselatin fix


A süteményes könyvem megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A tortaforma alját és oldalát kibéleljük sütőpapírral, a sütőt előmelegítjük 160 fokra.
  2. A piskótához kettéválasztjuk a tojásokat. Kemény habot verünk a fehérjéből a kristálycukorral, majd belekeverjük a sárgákat is. Végül hozzászitáljuk a fahéjjal és sütőporral elkevert lisztet is. Óvatosan beleforgatjuk. 
  3. A masszát beleegyengetjük a tortaformába és 160 fokos sütőben, alsó-felső programon készre sütjük. Ha 18 cm átmérőjű formában sütjük, akkor kb. 50 percig kell sütni, ha 22 cm átmérőjű formában készítjük, akkor kb. 40-45 percig sül. De a sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, inkább végezzünk tűpróbát!
  4. A megsült tortát borítsuk süteményrácsra, majd ha kihűlt vágjuk 3 egyenlő lapra.
  5. A krémhez 1 dl almalében keverjük simára a pudingport. Majd hozzáöntjük a maradék almalevet, a cukrot és a reszelt almát és közepes lángon, kevergetve besűrítjük. Hideg vízbe állítva, kevergetve teljesen kihűtjük!
  6. A tejszínt kemény habbá verjük, és belekeverjük az expressz zselatint. Az almás pudingot és a tejszínhabot összekeverjük / habosítjuk.
  7. Az alsó tortalapot megkenjük egyenletesen a krém harmadával. Erre jön a mások tortalap, a krém másik harmada, majd a harmadik tortalap. A maradék krémmel körbekenjük a torta oldalát és tetejét is.
  8. A tetejét meghintjük őrölt fahéjjal. Ha van sablonunk, akkor mintákat is hinthetünk rá a fahéjjal. Vagy a krém egy kis részével is díszíthetjük a torta tetejét. 
  9. Legalább 2-3 órára tegyük hűtőbe fogyasztás előtt. De ha egy egész éjszakát pihen a hűtőben, az sem gond - jobban összeérnek az ízek.





Jó étvágyat!

Tonhalsaláta

$
0
0

Az egyik kedvenc salátám! Amellett, hogy pár perc alatt elkészül, olyan szép színes és annyira finom! Ebédre és vacsorára is jó választás. Készítsétek el, nagyon fogjátok szeretni!



 

Hozzávalók:

2 adag

160 g tonhalkonzerv (olívaolajban)

400 g jégsaláta (vagy bármilyen, amit szeretünk)

1 fej lila hagyma

8 db koktél paradicsom

2 főtt tojás


Az öntethez:

1 kávéskanál mustár

1 teáskanál majonéz

1-2 evőkanál olívaolaj, amit lecsöpögtetünk a tonhalkonzervről

 őrölt bors ízlés szerint

só ízlés szerint

2 kisebb gerezd fokhagyma


A süteményes könyvem megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A tonhalkonzervet lecsöpögtetjük, félretesszük az olívaolajat.
  2. A salátát megmossuk, papírtörlőn kissé megszárítjuk, majd darabokra tépkedjük. A paradicsomot megmossuk, négyfelé vágjuk. A lila hagymát megtisztítjuk, megmossuk, vékony fél szeletekre vágjuk. A tojást négyfelé vágjuk. Elrendezzük a tányéron vagy tálkában.
  3. Az öntethez összekeverjük a mustárt, majonézt, majd hozzáadjuk a megtisztított, összezúzott fokhagymát és 1-2 evőkanálnyi olívaolajat, melyet a tonhalkonzervről szűrtünk le. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Összekeverjük az öntetet, majd rácsöpögtetjük a salátára.



Jó étvágyat!

Rizskoch - rizsfelfújt

$
0
0

Az a legjobb, amikor egy tartalmas leves után rögtön az édesség következik. 😊 Legalább is a rizsfelfújtat általában egy laktató leves után szoktuk készíteni második fogásként - persze önálló desszertként is megállja a helyét. Na jó, miközben készítjük, "bemaszatolunk" néhány edényt, de valójában nagyon egyszerű elkészíteni, és ami még ennél is fontosabb: annyira finom! Pláne, ha kínálunk mellé házi sárgabarack lekvárt. Bár én lekvár nélkül is boldogan "eltüntetem" a tányérról. 😊

Ha még nem találtátok meg a kedvenc rizskoch receptet, akkor ezt merem ajánlani, mert tuti biztos! Nem folyós, nem száraz - pont annyira "krémesen lágy" belül, amennyire kell! Egyszerűen imádom! Régen - úgy jó 20 évvel ezelőtt - olyan gyakran készítettem Anyukámmal vagy a férjemmel... aztán feledésbe merült. Ideje volt elővenni és leporolni a receptet...




Hozzávalók:

4-6 személyre

25 dkg kerekszemű rizs

csipet só

5 dl tej

2,5 dl víz

15 dkg kristálycukor

1 rúd vanília kikapart magvai vagy 1 teáskanál vanília kivonat vagy aroma

1 kezeletlen citrom reszelt héja

5 dkg vaj/margarin

5 tojás


A süteményes könyvem és a pöttyös kerámiák megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A rizst megmossuk, majd egy lábasban puhára főzzük egy csipet sóval a tej és a víz keverékével. Alacsony lángon főzzük, néha-néha kevergessük meg. Főleg a főzés vége felé kevergessük gyakrabban, le ne égjen! A főzés kb. 20 perc. Ha megfőtt, adjunk hozzá 5 dkg cukrot, a vaníliarúd kikapart magjait és a citrom héját, illetve keverjük bele a vajat is. Hagyjuk kihűlni.
  2. A tojásokat kettéválasztjuk: a sárgáját a maradék cukorral habosra keverjük (fehéredésig). Keverjük hozzá a rizshez.
  3. A fehérjéket kemény habbá verjük, forgassuk össze óvatosan a rizzsel. 
  4. Kivajazunk egy kb. 20x25 cm-es sütőtálat, beleöntjük a rizses masszát, elegyengetjük. 
  5. Előmelegített 200 fokos sütőben alsó-felső sütéssel vagy alsó sütéssel süssük kb. 35 percig. Ha sütés közben nagyon barnulna a teteje és ha nem szeretnénk, hogy tovább barnuljon, akkor nyugodtan takarjuk le a tetejét alufóliával és így süssük tovább.
  6. Langyosan vagy kihűlve szeleteljük kockákra és egy pici porcukorral meghintve tálaljuk. Ha kínálunk hozzá egy kis házi sárgabarack lekvárt, még finomabb lesz!


Jó étvágyat!

Lencsefőzelék - sertéspörkölttel

$
0
0

Általában újévi ételként tekintünk rá - főleg a "szerencsehozás" szempontjából (már aki babonás). 😊 De nálunk az egész család annyira szereti, hogy én év közben is elkészítem néhány alkalommal. Mi valahogy mindig sertéspörkölttel esszük - azt készítek hozzá, de a feltét lehet tetszőleges. Füstölt csülök szelettel is lehet tálalni, vagy újévkor esetleg sült virslivel is nagyon finom. 

Miután a tálkámban jól megpakoltam pörkölttel és szafttal - ezáltal alig látszik alatta a lencsefőzelék 😄- akkor jutott eszembe, hogy készíthetnék róla gyorsan egy fotót és megoszthatnám az oldalamon is recepttel együtt. 😊




Hozzávalók:

25 dkg lencse

2 gerezd fokhagyma

1 kisebb fej vöröshagyma

1 evőkanál olaj vagy zsír

1 tk fűszerpaprika

1 liter víz

2 db babérlevél

só ízlés szerint

 2 dl tejföl

1 evőkanál finomliszt

mustár ízlés szerint (kb. 1 evőkanál)

1 teáskanál kristálycukor

citrom leve ízlés szerint


A süteményes könyvem megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A lencsét átválogatjuk, megmossuk és beáztatjuk 1-2 órára. 
  2. A megtisztított, megmosott vöröshagymát és fokhagymát apróra vágjuk - az olajon/zsíron üvegesre pároljuk. Meghintjük pirospaprikával, és felöntjük vízzel vagy ha van, füstölt hús főzőlével.
  3. Ezután hozzáadjuk a leszűrt lencsét. Hozzáadunk még annyi vizet, hogy bőven ellepje. Beletesszük a babérleveleket, , és ha szükséges, megsózzuk. (Ha füstölt lével öntjük fel, akkor vigyázzunk a sóval, mert a lé már sós.) Ezután közepes tűzön puhára főzzük.
  4. A tejfölt simára keverjük a liszttel és egy kevés forró vízzel, vagy ha elég lé van a lencsén, akkor néhány kanállal kiveszünk belőle, és összekeverjük a lisztes tejföllel. Ezzel behabarjuk a főzeléket majd ízesítjük a mustárral, citromlével és cukorral, majd jól összeforraljuk. A babérleveleket kivesszük belőle.
  5. Tetszés, ízlés szerinti feltéttel tálaljuk: sertéspörkölttel vagy füstölt csülök szelettel, esetleg újévkor sült virslivel. Mi sertéspörkölttel szeretjük, melynek receptje ide kattintva található.

Jó étvágyat!

Kakaós-vaníliás nyuszi keksz

$
0
0

Már 1 hete - szombaton - sütöttem ezeket a cuki nyuszis kekszeket a kisfiaimnak, és mivel 1 nap múlva Húsvét van, ideje időt szánni rá, hogy végre Veletek is megosszam. Megérdemli, mert nagyon finom! Sütés után fogyasztva inkább kissé ropogós, másnap pedig puhán omlós. A kisfiaim imádták. Meg mi is. 😊 Sőt, még a szüleim is. Nagyon finom! 




Hozzávalók:

a forma méretétől függően kb. 50 db-hoz
 60 dkg finomliszt
 18 dkg porcukor
 2 cs. vaníliás cukor
 fél cs.  sütőpor (6 g)
 1 citrom reszelt héja (kezeletlen citrom)
 2 tojássárgája
 25 dkg vaj (esetleg margarin)
 1 kis doboz tejföl (140 g-os)

+ 2 csapott evőkanál cukrozatlan kakaópor


A süteményes könyvem megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



Elkészítés:
  1. A lisztet összekeverjük a cukrokkal, a sütőporral és a citrom reszelt héjával, majd elmorzsoljuk a vajjal (margarinnal), hozzáadjuk a tojássárgákat, majd annyi tejfölt gyúrunk hozzá, hogy egy könnyen nyújtható tésztát kapjunk - nem lágy, nem is kemény. (Lehet, hogy nem kell hozzá az egész tejföl, ezért apránként adjuk hozzá a legvégén.)
  2. Az összegyúrt tésztát kettéválasztjuk, az egyik felébe belekeverjük a kakaóport és 1 kissé púpos evőkanál tejfölt.
  3. Enyhén lisztezett táblán kinyújtjuk a világos és a kakaós tésztát is kb. 5 mm vastagra és kiszaggatjuk a nyuszi formával. A lemaradt tésztát ismét összegyúrjuk, nyújtjuk, szaggatjuk. 
  4. A nyuszikat sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk, a tepsin mindegyik nyusziban szaggatunk kis szív formát is. A világos és kakaós szívecske tésztákat kicseréljük, ellenkező színű nyusziba illesztjük. 
  5. Előmelegített, 180 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 8-9 percig sütjük. (Világosra hagyjuk a tésztát, amikor a szélei itt-ott picit enyhén pirulnak, kivesszük a sütőből!!! Ne süssük túl!)
  6. Zárt dobozban tárolva 4-5 napig eláll.
Tipp:
  1. Ha nincs pici szív szaggató formánk, nem muszáj szívecskét szaggatni a nyuszikban, süthetünk szívecske forma nélkül is nyuszi kekszeket. 
  2. Nyuszi helyett bármilyen alakú formát használhatunk alkalomhoz illően.





Jó étvágyat!

Gyulai nyaralásunk

$
0
0

Sajnos nem minden nyaralásunkról írok bejegyzést az időhiány miatt, de néhányról már írtam - már csak azért is, hogy minél több emlékünkről maradjon nyom. Ezeket olyan jó visszanézni és nosztalgiázni hónapok, évek múlva.

Az idén megejtettünk egy kis "előnyaralást" Gyulán június elején, melyet még februárban kinéztem - azóta vártuk a napot, amikor végre mehetünk! 

Az elmúlt években mindig hotelokban szálltunk meg, de rájöttünk, hogy ez számunkra nem annyira jó, mert egyrészt hiába voltak reggelente bőséges, választékos reggelik mindenhol, többször is előfordult, hogy Zalán (a kisfiam) semmi olyat nem akart enni, ami a reggeli választék volt. Ezért amikor mi bejeztük a reggelit a hotelban, gyorsan menni kellett egy boltba Zalánnak reggelit vásárolni. Másrészt a hotelokban hiába foglalunk két szobás részt előszobával, fürdőszobával, mégis annyira kicsik a helyiségek, olyan kicsi a hely, hogy alig férünk el, csetlünk-botlunk a bútorokban és egymásban a kis hely miatt. Ráadásul szabadtérként is csak egy erkély van - a fiúknak pedig kell a kert a játszás szempontjából.  Ezért tavaly, amikor őszi szünetben elmentünk 1 hétre Pápára és Sárvárra, már kifejezetten vendégházakat kerestünk és foglaltunk le. 

Így tettünk Gyulán is: egy nagyon kedves vintage stílusú házat béreltünk 1 hétig, mesés parkosított kerttel, terasszal. A nevét nem írom le, mert ez nem reklám, hiszen rendesen fizettünk érte. ...és szerintem sokan tudjátok is, hogy én nem szeretek reklám oldalt csinálni az oldalaimból és blogomból - nem szoktam reklám felkéréseket elfogadni. (Az influenszer kifejezéstől a hideg is kiráz.)

Tehát Gyulán egy aranyos házat béreltünk vintage stílusban. Ott létünk alatt kiderült, hogy a tulajdonos (velünk egyidős körüli házaspár, akik a bérelt házikó mellett laktak egy csodás új házban) építész végzettségűek mindketten, tehát emiatt volt ennyire tökéletes a ház mind az építészet, mind a lakberendezés terén. A munkájuk a hobbijuk, emiatt újították fel a saját új házuk mellett ezt a kis régebbi házikót vendégházként. Az is kiderült, hogy számukra nem az a fontos, hogy egymás kezébe adják a kilincset a bérlők/nyaralók, inkább a minőségre és a patyolattisztaságra "hajtanak", tehát náluk a "kevesebb több" elve működik. 

A ház mindennel felszerelt volt, tehát tökéletes egy család mindennapi életéhez. A konyhát imádtam, bár bevallom, hogy a nyaralások ideje alatt nem nagyon használom a konyhát csak a reggelik elkészítésekor. Hiszen napközben kirándulunk, csavargunk mindig, ezért minden nap étteremben ebélünk vagy vacsorázunk - attól függően mikor éhezik meg a család vagy hogy mikor mit szeretnénk enni, vagy hogy épp merre járunk és milyen étkezési lehetőség van az adott kirándulóhelyen. 

A Gyulán töltött 1 hét alatt csodás időnk volt, minden nap 30 fok körüli hőséggel, pedig az időjárás előrejelzés alapján lett volna 1-2 záporos, esős nap, de ebből végül semmi nem lett. Például szombatra, amikor a gyulai várat néztük meg, esős időt jósoltak, ezért hosszú nadrágba öltöztettem az egész családot, de az esőből semmi nem lett. Helyette 32 fokos, fülledt idő volt - majdnem ránk olvadt a hosszú nadrág, ezért a vár látogatása után gyorsan "haza" mentünk rövid cuccba öltözni és úgy folytattuk a városban kószálást.


Gyula egy nagyon  hangulatos kisváros, rengeteg parkkal, sok-sok fával és szökőkúttal, régi épületekkel. 10-15 évvel ezelőtt a férjemmel éveken keresztül jártunk Gyulára havi szinten a munkánk miatt, tehát nem volt idegen a város. Viszont azóta rengeteget változott és fejlődött - szinte alig ismertünk rá. Még hangulatosabb lett, de ugyanúgy megmaradt az "élhető kisváros" kategóriában, azaz van minden, ami kell egy városban, de még élhető és normálisan lehet közlekedni. 

Rengeteg étterem van a városban, melyeket igyekeztünk kipróbálni - egyik jobb, mint a másik. Bár volt 1-2, melyek annyira nem nyerték el az ízlésünket, de nem volt gond azzal sem, csak nem a mi megszokott ízlésvilágunkat hozta. Viszont mindegyik nagyon hangulatos, "kiücsörgős teraszos", kedves személyzettel. 

Mutatok néhány fotót is...


Pár fotó a házikóról, ahol 1 hetet töltöttünk




 
...és a hangulatos kertjéről







A gyulai vár


Ha Gyulán jártok, a várban az interaktív bemutatót a várról, a vár ostromlásairól mindenképp nézzétek meg! Nem olyan hosszú és annyira jól van összeállítva, nekem nagy élmény volt végig nézni.


Almásy-kastély


Gyulán az Almásy-kastélyban is nagyon jó az interaktív tárlatvezetés, tetszett. A kastély nagyon szép, és este gyönyörűen ki van világítva - az esti városi sétáink alatt mindig gyönyörködtünk a látványban.


A 100 éves cukrászda - ami valójában már közel 200 éves


Bevallom, a nagyon híres 100 éves cukrászda kicsit csalódás volt. Nem is amiatt, hogy 4 kis szeletke sütiért 4000.- Ft-ot fizettünk (sajnos a mai drágaságokon már nem szabad meglepődni). Viszont engem a cukrászda hangulata "nem nagyon fogott meg". Illetve ami csalódás volt, hogy a kisfiaim csokoládé torta szeletet vagy csokis sütit szerettek volna enni, de egyik sem volt. Furcsa volt számomra, hogy egy ilyen híres cukrászdában nem lehet kapni igazi csoki tortát vagy csokis sütit... De mindenképp el akartam menni és sütizni egyet a családdal egy kellemes délutánon a híres cukrászdában. (A bakancslistán ezt is kipipáltuk.)


 Szabadkígyós - Wenckheim-kastély








A szabadkígyósi Wenckheim-kastélytól viszont elállt a lélegzetem! Imádom a kastélyokat (nagy kastély látogató vagyok az országban) és mindegyik nagyon tetszik! Amint belépek egy kastély parkjába, különös érzés fog el, szeretem ezt a hangulatot. Számomra eddig a füzérradványi Károlyi-kastély állt az első helyen, mert mind a kastély, mind a parkja valami mesés! Most viszont a szabadkígyósi Wenckheim-kastély vette át az első helyet, egyszerűen lenyűgöző kívül-belül! A felújítás után idén márciusban adták át a látogatók számára, és azóta mindenhol azt olvastam, hogy az ország egyik legimpozánsabb, legszebb kastélyának tartják, és hogy mindenki szeretné látni, sokak bakancslistájára felkerült. Alátámasztom az eddig olvasottakat, hallottakat róla, és annyira örülök, hogy eljutottunk oda is, hogy meg tudtuk nézni, mert gyönyörű és leírhatatlan hangulatot áraszt. Kedvencem lett! A kastély látogatása tárlatvezetéssel és anélkül is nagyon érdekes és figyelemre méltó, rengeteg interaktív dologgal, kis filmekkel, játékokkal. A két kisfiam is nagyon élvezte.


Összességében nagyon imádtuk az együtt töltött gyulai napokat (is)! Töltöttünk időt a gyulai Várfürdőben is a fiúk kedvéért (imádnak pancsolni), esténként nagyokat sétáltunk a hangulatos városban. Minden este hosszú időket ültünk az összes szökőkút melletti padokon, mert Zalán nagyon szereti a szökőkutakat nézni és hallgatni. Valójában mi is megállapítottuk a férjemmel, hogy olyan nyugtató és pihentető számunkra a szökőkút látványa. Kellemes volt ezzel zárni az estéket. Gyulán rengeteg szökőkút van, ez különösen megfogott minket a városban. Ha ott jártok, a sétálóutcában lévő világórás szökőkút esti kivilágítását ne hagyjátok ki! Ahol egyébként esténként kellemes élőzene is van.


Cukkini krémleves

$
0
0

A nyár egyik sláger zöldsége vitathatatlanul a cukkini. Legalább is nálunk mindenképp, mivel elég sok terem a kertünkben. Mi ilyenkor a cukkinit is cukkinivel esszük. Bevallom, levest most főztem belőle először - és biztos elcsépelten hangzik -, de nem utoljára. Alig néhány hozzávalóból, gyorsan, egyszerűen, laktató, nagyon finom levest készíthetünk. Ehetjük lehűtve vagy melegen is, és tálalhatjuk pirított kenyérkockákkal. 




Hozzávalók:

50 dkg cukkini (meghámozva)

4 dl húsleves alaplé

1 közepes fej vöröshagyma

2 gerezd fokhagyma

kb. fél dl olaj vagy más zsiradék

1,5 dl tejszín

1 sárgarépa

só ízlés szerint

őrölt fekete bors ízlés szerint

friss vagy szárított bazsalikom ízlés szerint (elhagyható)


A SÜTEMÉNYES KÖNYVEM megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

https://pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A megtisztított, megmosott hagymákat apróra vágjuk.
  2. A megmosott, vékonyan meghámozott cukkinit és sárgarépát kis kockákra vágjuk. 
  3. Egy lábasban felforrósítjuk az olajat (zsiradékot), beletesszük a vöröshagymát és közepes lángon üvegesre pároljuk. Amikor a hagyma már üveges, csak akkor adjuk hozzá a fokhagymát - tovább pároljuk együtt egy picit. 
  4. Hozzáadjuk a cukkinit és a répát, majd felöntjük a húsleves alaplével - puhára főzzük a zöldségeket. Közben ízlés szerint fűszerezzük az apróra vágott bazsalikommal, sóval, borssal. 
  5. Ha a zöldségek megpuhultak, levesszük a tűzről a lábast, botmixerrel pürésítjük a levest. 
  6. Visszatesszük a tűzre, belekeverjük a tejszínt és összeforraljuk.
  7. Tálalhatjuk pirított kenyérkockákkal.

Jó étvágyat!

Szilvás-fahéjas csiga

$
0
0

Pihe-puha, foszlós tészta, jó sok fahéjas porcukorralés zamatosszilvával. Igaz, nem kell túl sokat írnom arról, mennyire jó kombináció ez, és milyen finom...?! Már sütés közben is csodás illatok hullámoznak a konyhában... az ember alig győzi kivárni, hogy megsüljön, hűljön egy kicsit és megkóstolhassa. A cukortól a szilva sütés után kap egy kis karamelles ízt, ráadásul a karamelles cukor a csigák aljára is kifolyik egy picit... valóban nagyon finom!



Hozzávalók a tésztához:

kb. 16 darabhoz

50 dkg finomliszt átszitálva

10 dkg kristálycukor

2 tojássárgája

3 dl langyos tej

3 dkg friss élesztő

10 dkg olvasztott vaj


A töltelékhez:

15 dkg porcukor

1 evőkanál őrölt fahéj

10 dkg olvasztott vaj

30 dkg szilva


A SÜTEMÉNYES KÖNYVEM megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

https://pottyosotthon.hu 


Elkészítés:

  1. A langyos tejben elkeverünk 1 evőkanál cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, simára keverjük, hagyjuk felfutni (kb. 10 perc).
  2. Az átszitált lisztet összekeverjük a fennmaradt cukorral, hozzáadjuk a tojássárgákat, majd a felfuttatott élesztős tejet - elkezdjük összegyúrni. Végül bedagasztjuk az olvasztott vajjal. Letakarva kb. 50 percig kelesztjük.
  3. A töltelékhez a porcukrot összekeverjük a fahéjjal. A megmosott, kimagvalt szilvát kisebb kockákra vágjuk.
  4. A megkelt tésztát kinyújtjuk téglalap alakúra kb. 7-8 mm vastagra, egyenletesen megkenjük kb. 8 dkg olvasztott vajjal (a maradék 2 dkg olvasztott vajat félre tesszük a csigák lekenéséhez). A vajra rászitáljuk a fahéjas porcukrot, rászórjuk a szilvát. (A tészta, hozzánk távolabb eső felső részénél hagyjunk ki kb. 2 cm-t, oda ne kenjünk vajat és tölteléket sem, hogy feltekerés közben ne folyjon ki a töltelék!) Szorosan feltekerjük alulról kezdve, és egy éles késsel 2-3 cm széles csigákra szeleteljük. A csigákat lefektetve sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk egymástól kb. 1,5 cm távolságra. Így hagyjuk kelni őket még 10-15 percig. 
  5. A csigák tetejét lekenjük a maradék olvasztott vajjal.
  6. Előmelegített, 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 20 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!

Tipp: Aki édesebben szereti a süteményeket, a töltelékhez 15 dkg porcukor helyett adhat 20 dkg porcukrot.


Munkafolyamatok





Jó étvágyat!

Tejszínes csokoládé torta - Anyukám születésnapjára

$
0
0

Puha kakaós piskóta és egy könnyed, nem túl édes tejszínhabos-csokoládé pudingos krém kombinációja ez a torta. Amit persze megkoronáz egy kellemes csupa étcsokoládés máz. A végeredmény: csupa csokis, nagyon finom, nem émelyítően édes. A  nagy kapkodásban egy kicsit rusztikusra sikerült és az egyik legfinomabbra is! 😄

Ma van Anyukám születésnapja, és már évek óta én sütöm a szűk család összes tagjának a szülinapi tortát. Persze mindig az utolsó napon, azaz a születésnap délelőttjén. Hiába tervezem el, hogy a szülinapok előtti napon fogom ezentúl elkészíteni mindenkinek a tortát kényelmesen, nyugodtan, hogy ne kelljen kapkodni, legyen ideje dermedni stb. - ez valahogy soha nem jön össze. Állandóan a születésnapok délelőttjén esek neki a tortasütésnek. Most is így jártam... Délelőtt 11-kor kezdtem hozzá. Bár Anyukám szülinapja van, de a kisfiaim "kikötötték", hogy most csakis csokoládé tortát készíthetek! 😉 Mivel kevés volt az időm, az itthon található egyszerű hozzávalókból készítettem. Ráadásul ez 100 %-ban saját recept, ma találtam ki, azaz készítés közben rögtönöztem, hogy miből mennyi, milyen legyen a tészta, milyen legyen a krém és a máz... Az utóbbi 1-2 évben így sütök tortát általában, hogy az adott pillanatban találom ki a receptet és mindig kíváncsian várom, "mi fog belőle kisülni". Valamikor tökéletesre és nagyon szépre sikerül, valamikor vannak hibái, de a lényeg, hogy bármennyire is elcsépelten hangzik, valóban szeretettel készítem a családomnak... és az sem mellékes, hogy "házi", házias ízvilággal.  Fogadjátok szeretettel a receptet!




Hozzávalók a kakaós piskótához:

6 db nagyobb tojás

15 dkg kristálycukor

fél csomag sütőpor (6 g)

15 dkg finomliszt

3 dkg holland kakaópor (cukrozatlan)


A krémhez:

22 cm átmérőjű kapcsos tortaformához

3 dl tej

10 dkg kristálycukor

1 csomag csokoládés pudingpor

4 dl habtejszín

1 csomag expressz zselatin fix

1 evőkanál holland kakaópor 


A mázhoz:

1 csapott evőkanál finomliszt

2 púpos evőkanál kristálycukor

2 dl víz

1 evőkanál holland kakaópor

3 dkg étcsokoládé


A SÜTEMÉNYES KÖNYVEM megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

https://pottyosotthon.hu



Elkészítés:

  1. A tortaforma alját és oldalát kibéleljük sütőpapírral.
  2. A sütőt előmelegítjük 160 fokra.
  3. A piskótához a tojásokat ketté választjuk. A fehérjéket a kristálycukorral kemény habbá verjük, majd hozzákeverjük a tojások sárgáját 3 részletben. Végül hozzá szitáljuk a liszt + kakaópor + sütőpor keverékét. Összekeverjük.
  4. A masszát beleegyengetjük a tortaformába és az előmelegített 160 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 50 percig sütjük. Végezzünk tűpróbát! (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
  5. A megsült piskótát kiborítjuk egy süteményrácsra, lehúzzuk róla a papírokat, hűlni hagyjuk. Majd 3 egyenlő tortalappá vágjuk.
  6. A krémhez egy lábasba tesszük a pudingport a cukorral és kakaóporral, majd egy pici tejjel simára keverjük. Ha sima, nem csomós, akkor mehet hozzá a többi tej és közepes lángon, kevergetve sűrűre főzzük. 
  7. A lábast hideg vízbe állítjuk és kevergetve teljesen kihűtjük a krémet!
  8. A tejszínt a zselatin fix-szel kemény habbá verjük, összehabosítjuk a kihűlt csokipudingos krémmel, majd betesszük a hűtőbe fél órára, hogy könnyebb legyen összeállítani a tortát.
  9. Összeállításnál az alsó tortalapot megkenjük egyenletesen a krém harmadával, majd jön a középső tortalap. Erre a krém második harmada és a torta felső lapja. Ezután lekenjük a torta tetejét és körbekenjük az oldalát a maradék krémmel. Betesszük a tortát a hűtőbe 30 percre dermedni.
  10. A mázhoz a lisztet + cukrot + kakaóport összekeverjük egy lábasban. Hozzáöntünk először csak egy pici vizet, simára keverjük, majd hozzáöntjük a maradék vizet is és közepes lángon, kevergetve besűrítjük. Amikor már egy kicsit bugyog, akkor már jó. Levesszük a tűzről és felolvasztjuk benne az étcsokoládét. Egy kicsit lehűtjük a krémet kevergetve. (Forrón nem lehet ráönteni a tortára, mert a tejszínes csokikrém lefolyik róla, illetve kicsapódik!)
  11. Amikor langyos és már nem forró a csokimáz, akkor rásimítjuk a torta tetejére. Nem baj, ha egy kicsit lecsorog, mert így az oldalán a mázat és a csokikrémet összesimítjuk - így kicsit márványos lesz a torta oldala. 
  12. A torta tetejét tetszőlegesen díszítjük kekszekkel, gyümölcsökkel, bonbonokkal.

Jó étvágyat!

Pudingos-meggyes csiga

$
0
0

Amilyen szépés mutatós, annyira finom ez a pihe-puha tésztás vaníliapudingos meggyes csiga. Az édes vanília puding és a savanykás meggy olyan jó párosítás! Tízóraira, uzsonnára vagy egy tartalmasabb leves utáni fogásnak is ajánlom. Munkahelyre és iskolába is jól csomagolható.

Kb. 2 hónappal ezelőtt felkérést kaptam a Kiskegyedtől, tehát pár hete találkozhattok a weboldalukon az én receptjeimmel is, azaz minden héten 1 új recepttel tőlem. Ez a pudingos-meggyes csiga is az Ő weboldalukra készült 1 hónappal ezelőtt, de természetesen most itt veletek is megosztom. Süssétek meg, nagyon finom!




Hozzávalók a tésztához:

18 darabhoz

2 dkg friss élesztő

8 dkg kristálycukor

kb. 2 dl langyos tej

50 dkg átszitált finomliszt

csipet só

7 dkg szoba-hőmérsékletű vaj

2 db tojás


A töltelékhez:

8 dl tej

4 evőkanál kristálycukor

2 tasak vaníliás cukor

2 tasak vaníliás pudingpor

+ kb. 70-80 dkg friss, magozott meggy 2 evőkanál kristálycukorral


A  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E I M E T  

a Pöttyös Otthon webáruházunkban tudjátok megvásárolni az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu



Elkészítés:

1. Keverjük simára az élesztőt 1 teáskanál cukorral és 1 dl tejjel, futtassuk fel.
2. A lisztet keverjük össze a többi cukorral és sóval. Morzsoljuk bele a vajat, adjuk hozzá a tojásokat, a felfuttatott élesztős keveréket, végül a maradék tejet. Dolgozzuk össze a tésztát, mely jó lágy legyen, de ne ragacsos. (Kicsi liszt vagy tej hozzáadásával tudunk korrigálni az állagán.) Letakarva hagyjuk duplájára kelni.
3. A meggyet keverjük össze a 2 evőkanál cukorral, csepegtessük le.
Keverjük simára a tejet a kétféle cukorral és pudingporral. Közepes lángon, kevergetve főzzük sűrűre. Fedjük le fóliával és hagyjuk teljesen kihűlni!!, mert ha langyosan vagy melegen kenjük a tésztára, túl lágy lesz és nem tudjuk feltekerni!
4. A megkelt tésztát nyújtsuk téglalap alakúra kb. 5-6 mm vastagra és kenjük meg a kihűlt pudinggal. A meggyet szórjuk el egyenletesen a krémen. Végül a hosszabbik oldalánál fogva tekerjük fel a tésztát óvatosan, de minél szorosabban. 
5. Szeleteljük fel éles késsel 2-3 cm szélesre. Tegyük a csigákat sütőpapírral kibélelt tepsibe - egymástól picit távolabbra, mert sütés közben kelni fognak. Előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső programon süssük kb. 20 percig. Légkeveréses sütőben 160 fokon 20 percig. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)



Jó étvágyat!

NEKTARINOS (BARACKOS) GALETTE

$
0
0

Ezt az egyszerű, nagyon finom omlós tésztát bármilyen idénygyümölccsel elkészíthetjük. Én most nektarinnal készítettem, melyhez nagyon jól illik az idén főzött házi sárgabarack lekvár. Csodás zamatos ízvilággal rendelkezik ez a süti a kóstolás után. Beleszerettem!

Ajánlom, hogy valóban készítsétek el és próbáljátok ki a tésztáját, mert amilyen kis "jelentéktelennek" tűnik, annyira finom! A kisebbik fiam nem szereti a gyümölcsös süteményeket, de nagy meglepetésemre és örömömre ez a süti olyannyira kedvence lett, hogy azóta nem győzöm megsütni. 😍🙏



Hozzávalók:

2 darabhoz

22 dkg finomliszt

17 dkg vaj vagy margarin 

1 púpos evőkanál kristálycukor

2-3 evőkanál hideg víz

2-3 nagyobb nektarin vagy őszibarack


MÁR  K É T  S Ü T E M É N Y E S  K Ö N Y V E M  IS MEGJELENT!

Megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

www.pottyosotthon.hu


Elkészítés:

  1. A tésztához a hideg vajat vagy margarint összemorzsoljuk a liszttel, majd hozzáadjuk a cukrot és annyi vizet, hogy szépen összeálljon a tészta. Fóliába csomagoljuk és 1 órára a hűtőbe tesszük.
  2. A megmosott, megtörölt nektarint felszeleteljük.
  3. A tésztát kétfelé vesszük, az egyiket sütőpapíron kinyújtjuk kb. 22 cm átmérőjű kör alakúra, majd a sütőpapírral együtt átcsúsztatjuk a tepsire. 
  4. Megkenjük a tésztát 2 evőkanál baracklekvárral úgy, hogy körben 2 cm-es sávot kihagyunk.
  5. A lekváros részre szépen rárakjuk a nektarin szeleteket, majd a kimaradt tészta szélét szépen ráhajtjuk körben és lekenjük tojássárgájával. 
  6. A másik adag tésztával is ugyanígy járunk el.
  7. Előmelegített 180 fokos sütőben alsó-felső sütéssel kb. 25 percig sütjük. 

Munkafolyamatok






Jó étvágyat!

Viewing all 531 articles
Browse latest View live