Quantcast
Channel: G a b r i e l l a k o n y h á j a
Viewing all 531 articles
Browse latest View live

A legfinomabb pizza alaptészta - habkönnyű, pihe-puha, hólyagos

$
0
0
Nagyon sok pizza található a weboldalamon, mindegyik tésztája finom, de nekem most ez az első számú kedvencem! Habkönnyű, pihe-puha, hólyagos tészta, melyből az ízlésünknek megfelelően, és az otthon található hozzávalókból a feltéthez, nagyon finom pizzát lehet varázsolni. 
Süssetek Ti is otthon pizzát! Szerintem sokkal gyorsabban el lehet készíteni, mint megrendelni és házhoz szállíttatni.  




Hozzávalók:
kb. 32-36 cm átmérőjű pizzához  
25 dkg finomliszt
1 csapott teáskanál só
2 evőkanál olívaolaj (esetleg napraforgóolaj)
kb. 1,9 dl langyos víz
2 dkg friss élesztő
1 csapott evőkanál kristálycukor


Elkészítés:
  1. A langyos vízben simára keverjük a cukrot és a belemorzsolt élesztőt. Felfuttatjuk (kb. 10 perc).
  2. Az átszitált lisztet összekeverjük a sóval, hozzáadjuk az olajat és a felfuttatott élesztőt, bedagasztjuk a tésztát. Jó lágy, enyhén ragacsos tésztát kell kapnunk! Ne ragadjon nagyon, csak egy kicsit. Ha nem megfelelő az állaga, akkor pici liszt vagy pici olaj hozzáadásával korrigáljunk rajta. 
  3. Letakarva kb. 20 percig kelesztjük.
  4. Kelesztés után egy kerek pizzasütő formába vagy egy pici olajjal kikent tepsibe egyengetjük a tésztát, és ízlés szerint megpakoljuk feltéttel. 
  5. Előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 10-12 percig sütjük.
Tipp: 
  1. Ha pihe-puha se nem vékony, se nem vastag tésztájú pizzát szeretnénk, akkor 1 db 32-36 cm átmérőjű kerek pizzát készítsünk ebből a tésztából. 
  2. Ha viszont a nagyon vékony tésztájú, a szélén picit ropogós pizzát szeretnénk, akkor érdemes ebből a tésztamennyiségből 2 db kb. 32 cm átmérőjű pizzát készíteni.
Jó étvágyat! 

Élesztő nélküli kefires tésztából kifli

$
0
0
A tészta állaga hasonlít a kelt tésztához; kellemesen lágy és puha tapintású, nem ragacsos, nagyon könnyen nyújtható és formázható. Amikor nyújtjuk ki, ugyanolyan szép hólyagos, mint a kelt tészta. Megsülve puha, szinte olyan, mintha foszlós lenne, és szép hófehér. 
Én most édes változatban készítettem, mert teavajjal és házi lekvárral ettük, de lehet sósan is készíteni, ha szalámival, sonkával vagy ehhez hasonlóval szeretnénk elfogyasztani. Illetve kifli helyett lehet másképp is formázni, vagy bármivel tölteni, amivel szeretnénk; például kakaós csigát készíteni ebből a tésztából.
Mostanában nagyon sokan kértek élesztő nélküli tészta recepteket tőlem. Mivel elég sok kefirem van itthon, ezért próbáltam ki ma reggel ezt a kefires szódabikarbónás tésztát, és egészen megszerettem. Fogom használni gyakran sós és édes változatban is. 
Egyébként nálunk a kisvárosunkban lehet kapni friss élesztőt. Bár itt sincs minden üzletben, de az egyik kis boltban van - igaz, naponta csak 2 darabot adnak 1-1 embernek, de ez szerintem bőven elég. 


A családom világosan szereti az ilyen tésztákat, de lehet enyhén barnábbra sütni, ha valaki úgy jobban szereti



Hozzávalók:
12 darabhoz
250 ml kefir
40 dkg finomliszt
1 tojás
2 evőkanál olaj
2 dkg puha vaj
2 púpos evőkanál kristálycukor (vagy ízlés szerint több, ha édesebben szeretjük)
1 csipet só
1 csapott teáskanál szódabikarbóna

+ a tetejére egy kisebb felvert tojás


Belül puha, szép hófehér tészta

 

Elkészítés:
  1. A kefirt, tojást, cukrot, sót, szódabikarbónát egy tálba tesszük, összekeverjük és 5 percig állni hagyjuk (valószínű, hogy elkezd kicsit buborékozni). Hozzáadjuk az olajat, vajat és a lisztet is, összegyúrjuk. Jó lágy tésztát kell kapnunk, de ne ragadjon nagyon! Pici liszt vagy olaj hozzáadásával korrigáljunk az állagán. Letakarva 20-30 percig pihentetjük.
  2. A tésztát 3 egyenlő gombóccá alakítjuk. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk az egyiket kör alakúra, kb. 5 mm vastagra. Négy egyforma cikkre vágjuk, a cikkeket felcsavarjuk a szélesebb végénél kezdve, kifliket formálunk. Ugyanígy járunk el a megmaradt 2 tésztagombóccal is, tehát összesen 12 db kiflink lesz.
  3. Sütőpapíros tepsire tesszük őket, lekenjük a felvert tojással, és előmelegített 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 13-15 percig sütjük. (A családom világosabban szereti, de lehet enyhén barnára is sütni.) 
  4. Teavajjal vagy lekvárral kínálható.
Tipp: 
  1. Ha sósan szeretnénk enni, szalámival, sonkával, túrókrémmel vagy egyéb sós házilag készített krémekkel, akkor csak 1 csipet cukrot tegyünk a kifli tésztájába összegyúráskor és 2 kávéskanál sót, illetve ízlés szerint.  
  2. Ezt a tésztát formázhatjuk másképp is (nem muszáj kifli), és tölthető bármivel. Például kakaós csigát is készíthetünk belőle. 
 
    Munkafolyamatok képekben





     


    Jó étvágyat! 

    Mini kakaós csiga - élesztő nélküli kefires tésztából

    $
    0
    0
    Valamelyik nap megosztottam az élesztő nélküli kefires tészta receptjét, melyből akkor kifliket csináltam, és említettem, hogy ez az alaptészta nagyon sokféleképpen variálható, akár sósan és édesen is. Most hoztam egy példát. Ma ugyanebből a tésztából kis kakaós csigákat sütöttem. Nagyon finom és puha ez a tészta, beleszerettem! Mivel élesztő nélkül készül és nem kell keleszteni, az elkészítési ideje is igen rövid. A tésztából összegyúrás után azonnal készíthetjük a finomságokat, de ha fóliába csomagolva betesszük a hűtőbe 1 éjszakára és csak másnap reggel nyújtjuk, formázzuk, töltjük, sütjük, úgy is tökéletes lesz.
    Variáljátok bátran ezt a tésztát, mert tényleg nagyon jó!




    Hozzávalók a tésztához:
    kb. 36 darab mini csigához
    250 ml kefir
    40 dkg finomliszt
    1 tojás
    2 evőkanál olaj
    2 dkg vaj
    3 csapott evőkanál kristálycukor
    1 csipet só
    1 csapott teáskanál szódabikarbóna

    A töltelékhez:
    kb. 4 dkg puha vaj
    3 púpos evőkanál porcukor
    1 evőkanál kakaópor


    A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

       

    Elkészítés:
    1. A kefirt, tojást, cukrot, sót, szódabikarbónát egy tálba tesszük, összekeverjük és 5 percig állni hagyjuk (valószínű, hogy elkezd kicsit buborékozni). Hozzáadjuk az olajat, vajat és a lisztet is, összegyúrjuk. Jó lágy tésztát kell kapnunk, de ne ragadjon nagyon! Pici liszt vagy olaj hozzáadásával korrigáljunk az állagán. Letakarva 20-30 percig pihentetjük.
    2. A tésztát 2 egyenlő gombóccá alakítjuk. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk az egyiket 5 mm vastagra, kb. 25 cm széles téglalapra (a hossza nem tudom mennyi, de ha mini csigákat szeretnénk, akkor a szélessége ne legyen több 25 cm-nél!). 
    3. Egyenletesen megkenjük a puha vaj felével és megszórjuk a kakaópor+porcukor keverékének felével. Kb. másfél cm széles csíkokra vágjuk és mindegyik csíkot szorosan feltekerjük. 
    4. A kis csigákat sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk. A másik tésztagombóccal ugyanígy járunk el: kinyújtjuk, töltjük, csíkokra vágjuk, felcsavarjuk, tepsibe tesszük.
    5. Előmelegített 170 fokos légkeveréses sütőben kb. 10 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű sütőtől függően eltérhet! A lényeg, hogy a tészta inkább kicsit világos maradjon, ne süssük túl! Amikor az oldalai, teteje kezd szépen pirulni, vegyük ki a sütőből, akkor is, ha a közepe megnyomva még puha!)
    6. Porcukorral meghintve kínáljuk.
    Tipp:A tésztából összegyúrás után azonnal készíthetjük a finomságokat, de ha fóliába csomagolva betesszük a hűtőbe 1 éjszakára és csak másnap reggel nyújtjuk, formázzuk, töltjük, sütjük, úgy is tökéletes lesz.

      A munkafolyamatok képekben

        



      Jó étvágyat! 

      Pirított tarhonya leves

      $
      0
      0
      Tegnap este kitettem a Facebook oldalamra erről a levesről egy egyszerű fotót, amit vacsora előtt készítettem - csak úgy. Kíváncsi voltam, hogy szoktatok-e készíteni ilyen levest és szeretitek-e...? Nagyon nagy érdeklődés fogadta, sokan kértetek receptet is, és mivel gyerekkoromból származik (Anyukám sokszor készítette), emiatt úgy gondoltam, hogy a receptet nem csak úgy leírom, hanem adok neki helyet itt a blogomon is. 
      Nagyon egyszerű leveske, mind elkészítésben, mind a hozzávalókattekintve, ezért egy rohanós hétköznapon kitűnő vacsora ötlet. Én havonta egyszer elkészítem, mert igazán finom, ráadásul Milán egyik kedvenc levese. 

      Nálunk minden nap készül vacsora komplett összeállításban: leves + "második", mert a férjem és a kisfiaim igénylik. Tehát minden nap főzök/főzünk. Ritkán készül nagy adag, amit másnap is megmelegítünk, mert a férjem kevésbé szereti ugyanazt az ételt enni napokon keresztül. Csak azokból az ételekből készül nagyobb mennyiség, amelyeknek kifejezetten jót tesz, ha többször vannak melegítve, mint például a töltött káposzta, a különböző bablevesek, gulyásleves, palócleves, húsleves stb. (De ezt már évekkel ezelőtt is említettem itt a blogon.) 
      Igen, a mindennapi főzés nagyon sok időt és energiát elvesz az embertől, de én nem csak süteményeket imádok sütni, hanem főzni is, tehát igazán elmondhatom magamról, hogy emiatt valóban szívvel-lélekkel vezetem ezt a blogot is. 😊 (Csak sajnos nem mindig elég a napi 24 óra, emiatt rengeteg recept nem kerül fel a blogra az időhiány miatt. Nincs mindig idő szépen tálalni, fotózni, szerkeszteni, receptet írni, de azért igyekszem. 😊)




      Hozzávalók:
      2 nagyobb marék tarhonya (kb. 10-12 dkg)
      2-3 közepes burgonya
      1 közepes fej vöröshagyma
      só ízlés szerint
      őrölt bors ízlés szerint
      őrölt csemege paprika ízlés szerint
      kevés zsír vagy olaj


      Elkészítés:
      1. Egy zománcozott lábasban kevés zsíron vagy olajon megpirítjuk a tarhonyát folyamatosan kevergetve, nehogy leégjen. Addig pirítjuk, amíg szép barna lesz. (Egyébként minél tovább pirítjuk, annál intenzívebb lesz a leves pirított íze, de tényleg nagyon kell vigyázni, hogy le ne égjen. ...és valóban érdemes zománcozott lábasban készíteni, mert abban nem ég le, ha folyamatosan kevergetjük.) 
      2. Amikor megfelelőnek találjuk a tarhonya pirultságát, félrehúzzuk a tűzről, beletesszük a megmosott/megtisztított vöröshagymát egészben, és a megmosott/meghámozott burgonyákat kockákra vágva. Felöntjük annyi vízzel, ami épp csak ellepi. (Ekkor még nem kell sok víz!) Fedővel lefedjük, így dunsztoljuk/pároljuk/főzzük addig, amíg az egészben hagyott hagyma szépen megpuhul/átpuhul. (Én imádom megenni az egész hagymákat a levesben, ezért fontos, hogy átpuhuljon!) 
      3. Közben ízlés szerint fűszerezzük paprikával, borssal, sóval.
      4. Amikor a hagyma és krumpli puha, felöntjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk. (Valaki sűrűbben szereti, valaki ritkábban, tehát a felöntött víz mennyisége ettől függ.) 
      5. "Összerottyantjuk", azaz összefőzzük/összeforraljuk az ízek miatt, és tálaljuk.
      Tipp: Mivel a leves alapja a pirított tarhonya, tehát a pirított íz, ezért nem szükséges egyéb "dolgokat" beletenni, hogy elvigye a leves ízét más irányba, ez az alap leves. De természetesen, ha valaki szeretné fokozni az ízeket vagy kicsit "elvinni" más irányba, akkor főzés közben lehet beletenni egy tv paprikát, 1 paradicsomot, szalonna kockákat, vagy sárgarépát stb. De a családom ezt a levest csak így egyszerűen szereti, ahogy leírtam a fenti receptben, mert szerintünk ez az igazi pirított tarhonya leves. Dehát ahány ház, annyi szokás! 😊


      Jó étvágyat!  

      Görög saláta

      $
      0
      0
      Az egyik legfinomabb saláta, ami pár perc alatt elkészíthető. Azonnal is fogyasztható, de legjobb, ha betesszük a hűtőbe 1-2 órára, hogy az ízek jobban összeérjenek, úgy még finomabb lesz! Tulajdonképpen bármit tehetünk bele, de a feta sajt és az olívabogyó elhagyhatatlan, mert ez adja a jellegzetes, karakteres ízét. Illetve mindenképp jó édes paradicsomot használjunk hozzá, mert akkor lesz igazán finom! 
      Én leginkább csak úgy magában szeretem enni, de tökéletes pirítóssal is vagy valamilyen finom sült húshoz. 
      (Most picit maszatosra sikerült fotóznom, mert elfelejtettem, hogy azelőtt szoktam összekeverni lazán, mielőtt még nem teszem rá a feta sajtot - most viszont a sajt kockákkal együtt kevertem össze és így már nem látszanak szép tisztán a zöldségek. Nem baj, úgyis olyan sokszor készítem ezt a salátát, legközelebb másképp fotózom és megosztom azt is. 😊)




      Hozzávalók:
      4 közepes édes paradicsom
      2 közepes fej lila hagyma
      1 kígyóuborka
      20 dkg olívabogyó
      kb. 12-13 dkg feta sajt
      4 evőkanál olívaolaj
      1,5 evőkanál frissen facsart citromlé
      1 púpos teáskanál szárított bazsalikom vagy oregano
      2 csipet őrölt fekete bors


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1. Az öntethez összekeverjük az olívaolajat, a citromlevet és a bazsalikomot (vagy oreganot). 
      2. A megtisztított/megmosott hagymát kisebb kockákra vágjuk. A megmosott paradicsomot és uborkát is hasonló kockákra vágjuk fel. A feta sajtot szintén felkockázzuk, ha nincs kockákra vágva. 
      3. Egy tálba tesszük a kockákra vágott zöldségeket és az olívabogyót is, megszórjuk az őrölt borssal, ráöntjük az öntetet és lazán összekeverjük. Majd beleszórjuk a feta sajtot is. 
      4. Azonnal is fogyasztható, de legjobb, ha lefedjük a tálat és 1-2 órára a hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek.
      5. Magában és pirítóssal is fogyasztható, illetve tökéletes sült húsokhoz is tálalva. 

      Jó étvágyat! 

      Tejfölös gombapörkölt nokedlivel

      $
      0
      0
      Egy nagyon gyorsan elkészíthető, egyszerű vacsora a rohanós hétköznapokra. Ráadásul igen laktató is. Valószínű mindenki ismeri, és mindenki elkészítette már, aki szereti a gombát. 
      A gombaimádók friss gombából szeretik, mint ahogy a férjem is - ebben az esetben kicsivel több ideig tart az elkészítése. A közepesen gombakedvelők, mint például én vagy a két kisfiam, inkább üveges (vagy konzerv) gombából készítve szeretik ezt az ételt. Ráadásul az utóbbi verzió tényleg pillanatok alatt elkészül, mert nem kell tisztítani a gombát, és hamarabb megfő. 




      Hozzávalók:
      1 közepes vagy nagyobb fej vöröshagyma
      1 üveg / konzerv gomba (nettó tömeg kb. 230-250 g)
      só ízlés szerint
      őrölt fekete bors ízlés szerint
      őrölt csemege paprika ízlés szerint
      1 kis doboz tejföl (kb. 200 g)
      kevés zsír vagy olaj

      4 tojás
      1-2 csipet só
      liszt


      A Pöttyös Otthon webáruház termékei megvásárolhatók az alábbi linkre kattintva:

       

      Elkészítés:
      1. Amegtisztított/megmosott és apróra vágott hagymát egy lábasban kevés  zsíron vagy olajon üvegesre pároljuk, majd fűszerezzük ízlés szerint: só, bors, paprika. 
      2. Beletesszük a lecsöpögtetett gombát és felöntjük egy kevés vízzel - épp csak annyival, ami ellepi. Főzzük, néha megkeverjük. Ha közben szükséges még hozzá víz, önthetünk hozzá egy keveset, majd belekeverjük a tejfölt is, összefőzzük.
      3. Közben egy közepes fazékban vizet főzünk a nokedlinek. 
      4. A tojásokat 1-2 csipet sóval és annyi liszttel összekeverjük gyors mozdulatokkal csomómentesre, hogy egy nyúlós, ragacsos nokedli tésztát kapjunk. A liszt mennyisége attól függ, hogy ki milyen állagú nokedlit szeret: valaki a lágyabbat szereti, míg mások a keményebb nokedlire esküsznek. 
      5. Ha a víz felforrt, beleszaggatjuk a nokedlit, megfőzzük, majd leszűrjük. 
      6. Ha a gombapörkölt elkészült és a szaftja kellően besűrűsödött, elzárjuk alatta a lángot, hozzáadjuk a kifőtt nokedlit és összekeverjük.
      Tipp: Mivel a két kisfiaim csak az üveges / konzerv gombát szereti, mi többnyire ebből készítjük, de természetesen friss gombával is lehet készíteni. Friss gombával kicsivel több ideig tart az elkészítése.  

       



      Jó étvágyat! 

      Házi ropi (sajtos és sima)

      $
      0
      0
      A legegyszerűbbés legfinomabb ropi recept! Eddig mindenképp - azok közül, amelyeket eddig elkészítettem. A tésztájához csupán 3-4 hozzávaló szükséges. Imádom a ropogósan omlósállagát! Nagyon finom! Az ember legszívesebben egész nap rágcsálná. Akár családi nassolni valónak, akár vendégvárónak - tökéletes.
      A pici fiam 3 napja mondogatta, hogy neki valamilyen sós süti kellene. A kis drágám kedden szintén kérte, és hozzátette, hogy "de most már gyorsan!". Úgyhogy tegnapelőtt ezért esett a választásom erre a gyors, egyszerű ropira, mert pillanatok alatt összeállítottam, sodortam, kisütöttem egy elég nagy adaggal. Másnap délre el is fogyott. 




      Hozzávalók:
      kb. 80 darabhoz
      30 dkg finomliszt
      1 csapott teáskanál só
      12 dkg zsír (liba-, kacsa-, tyúk- vagy sertészsír)
      (nálam most a fele zsír, a fele vaj volt)
      kb. 1,5-2 dl tejföl
      6-7 dkg félkemény reszelt sajt (trappista, pannónia, cheddar stb.)


      A pöttyös kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva: 



      Elkészítés:
      1.  A lisztben elkeverjük a sót és a reszelt sajtot, majd elmorzsoljuk benne a zsírt (vajat), végül fokozatosan annyi tejfölt adunk hozzá, hogy egy közepesen lágy, jól kezelhető tésztát kapjunk. Ne legyen ragacsos!
      2. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk kb. 5 mm vastag téglalap alakúra, melyet 6-7 mm széles csíkokra vágunk. A csíkokat úgy vágjuk el, hogy kb. 15 cm hosszúak legyenek. 
      3. A tésztacsíkokat a kezünkkel kicsit megpöndörítjük, hogy ropi formája legyen, majd sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk.
      4. Előmelegített 180 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 14-15 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)
      Tipp: 
      1. A kisfiam kérésére én világosabbra hagytam a ropikat, így is nagyon finom ropogós, de picit barnábbra is lehet sütni, akkor még ropogósabb lesz.
      2. A sima ropihoz a reszelt sajtot hagyjuk ki a tésztából - ebben az esetben lehet, hogy picivel több tejföl kell, a lényeg, hogy a tészta állaga közepesen kemény, ne ragacsos, könnyen nyújtható legyen!
      3. Ha azt szeretnénk, hogy másnap is ropogósan omlós legyen az állaga, akkor szabad levegőn tároljuk, hogy ne puhuljon át a tészta! Egy nyitott dobozban vagy egy tányéron, tálcán tároljuk, amit csak papírszalvétával takarjunk le!

      Munkafolyamatok képekben
         





      Jó étvágyat! 

      Sajtos-tejfölös tepsis karaj

      $
      0
      0
      Szűk 1 óra alatt elkészíthető, nagyon egyszerű étel, amivel tulajdonképpen csak pár perc a munka, a többit a sütő végzi. A végeredmény egy nagyon ízletes, omlós húsétel. Csak pár hozzávaló kell + az alapvető fűszerek, mégis ebből a kevés összetevőből is annyira finom vacsorát vagy ebédet lehet készíteni egy kis párolt rizzsel. Vagy bármi más körettel, amit szeretünk. Rohanós hétköznapokon is remek vacsora ötlet, de hétvégi ebédnek is tökéletes. Sőt, ünnepnapokon is megállja a helyét. 
      Nálunk tegnap készült vacsorára (a húsleves, főtt hús, zöldségek utáni második fogásnak), de mivel mi szerencsére nem vagyunk túl nagy étvágyúak, így még ma ebédre is maradt belőle. (Persze azért a két kisfiamnak készült néhány szelet rántott hús is ma, ami számukra szinte elmaradhatatlan vasárnap.😊)

      ...és egy kicsit más téma: Sokan kérdezitek mostanában, hogy a webáruházunknyitva van-e, van-e kiszállítás a jelenlegi "vírusos helyzetben"...? Mivel szeretnétek rendelni... Igen, a webáruház zavartalanul működött/működik, és az elmúlt hetekben is folyamatosan volt kiszállításunk. Tehát nyugodtan rendelhet, aki szeretne. 😊 Továbbra is kétféle szállítási mód közül lehet választani: GLS Futárszolgálat házhoz szállítás vagy a Foxpost automaták. Illetve lehet utánvétes és bankkártyás előreutalásos fizetés is - kinek, melyik szimpatikusabb. 
      Akkor jöjjön a recept! Egy kicsit sötétek, homályosak a képet, mert este 7-kor fotóztam vacsora közben, de én így is érzem az illatát a képek láttán... 😊😋




      Hozzávalók:
      60 dkg sertéskaraj
      kb. fél bögre liszt
      1 evőkanál őrölt csemege paprika
      só ízlés szerint 
      őrölt fekete bors ízlés szerint
      20 dkg tejföl (1 kis doboz: 200 g)
      1 nagyobb fej vöröshagyma
      2 evőkanál olívaolaj
      15-20 dkg szeletelt bacon
      1 dl fehérbor
      15 dkg reszelt félkemény sajt (trappista, pannónia, cheddar stb.)


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1. A megmosott/megtisztított karajt kb. 1 cm vastag szeletekre szeleteljük, majd enyhén kiklopfoljuk. (Ha valaki vékonyabban szereti a húst, lehet vékonyra kiverni.) A szeletek széleit néhány helyen picit bevágjuk, majd mindkét oldalát kicsit megsózzuk, borsozzuk.
      2. A lisztet összekeverjük az őrölt paprikával, majd megforgatjuk benne a hús szeleteket.
      3. A megtisztított/megmosott hagymát apróra vágjuk. A tejfölt összekeverjük az olajjal, picike sóval, borssal.
      4. A bacon szeleteket letesszük sorban a tepsi aljára, erre sorba tesszük a húst, melyet meglocsolunk a borral, majd egyenletesen bevonunk a hagymás tejföllel, rászórjuk a tetejére a reszelt sajtot.
      5. Előmelegített 190 fokos sütőben, alsó-felső sütéssel kb. 40 percig sütjük.
      6. Párolt rizzsel tálaljuk.
      Tipp: 
      1. Ha nagyon sós bacont vásároltunk, akkor bánjunk óvatosan a hús és tejföl további sózásával, nehogy elsózzuk az ételt!
      2. Párolt rizs helyett bármivel tálalhatjuk, amit szeretünk és el tudunk képzelni hozzá.
      3. A fehérbor helyett használhatunk vizet is. Bár a bor kicsit pikánsabbá teszi, de nem nélkülözhetetlen.

      Munkafolyamat
         







      Jó étvágyat! 

      Feta sajtos-olívabogyós csiga

      $
      0
      0
      Laza, légies, pihe-puha tésztát képzeljetek el, tejfölös-feta sajtos-olívabogyós töltelékkel. Nagyon finom! Lehet reggeli, ebéd, vacsora vagy akár tízórai és uzsonna is.
      A receptet csak úgy kitaláltam, azaz magamban állítottam össze érzésre, mivel volt a hűtőben megbontva fél doboz feta sajt, fél zacskó olívabogyó és fél doboz tejföl is, amelyeket el kellett már használni valamire. Gondoltam csinálok vacsorára csigákat. A tészta pedig a szokásos teljes kiőrlésű tésztám, amit annyira imádok és mindennek használom (pizzának, reggeli kiflinek stb.). 

      Egyébként azt hittem, hogy a hetek óta tartó itthoni "bezártságban" hízni fogok, de képzeljétek: a téli időszakban (november-február között) híztam 2 kg-ot, és amióta tart ez a világjárványos helyzet és itthon vagyunk mindannyian március közepétől, fogytam 2 kg-ot. Pedig minden nap főzök, néha sütögetek is, tehát bőven van mit enni és eszünk is. 😊 Igaz, a mértékletességet igyekszem betartani többnyire (na jó, ez nem mindig sikerül, mert imádok enni😀), de azért folyamatosan kontroll alatt tartom magam. Az is igaz, hogy egy percet sem unatkozom a két kisfiam mellett. Állandóan pakolok utánuk, és a mindennapi főzés, mosogatás is sok energiát levesz - a sok egyéb házimunkáról nem is beszélve. Valamint jót tesz a minden esti családi séta is a Tisza-part mentén. 




      Hozzávalók a tésztához:
      8 db csigához
      12,5 dkg finomliszt
      12,5 dkg teljes kiőrlésű liszt
      (lehet csak fehér liszttel is készíteni: 25 dkg)
      kb. 1,9 dl langyos víz
      2 dkg friss élesztő
      2 evőkanál olaj
      1 csapott evőkanál kristálycukor
      1 csapott teáskanál só

      A töltelékhez:
      kb. 1 dl tejföl
      15 dkg feta sajt
      10 dkg olívabogyó
      őrölt fekete bors


      A Pöttyös Otthon webáruház termékei megvásárolhatók az alábbi linkre kattintva:


           
      Elkészítés:
      1. A langyos vízbe tesszük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt, simára keverjük és felfuttatjuk.
      2. A liszteket átszitáljuk, belekeverjük a sót, hozzáadjuk az olajat és a felfuttatott élesztőt, bedagasztjuk a tésztát. Jó lágy, enyhén ragacsos tésztát kell kapnunk! (Ne ragadjon nagyon, de egy picit legyen ragacsos!) Letakarva 30 percig kelesztjük.
      3. A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk kb. 5 mm vastag téglalap alakúra, egyenletesen lekenjük tejföllel, rámorzsoljuk a feta sajtot, majd a félbevágott olívabogyókat is rászórjuk. Meghintjük pici őrölt borssal.
      4. A töltelékes tésztát 8 egyenlő csíkra vágjuk, egyesével feltekerjük, majd a csigákat a picit kivajazott, liszttel meghintett tepsibe/formába tesszük egymástól 1-2 cm távolságra. Hagyjuk kelni kb. 10 percig.
      5. Előmelegített 170 fokos, légkeveréses sütőben kb. 25 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)

      Munkafolyamatok képekben









      Jó étvágyat! 

      Otthon, édes otthon... 7. hét

      $
      0
      0
      #maradjotthon 
      Éppen 7. hete vagyunk itthon a világjárvány miatti "bezártságban" - itthon van az egész család. 

      Online oktatás:
      Mennyire online ez az oktatás, hagy némi kivetnivalót, de most ez van, csinálni kell, nincs mese. Milánnal nagy szerencsénk van az "online" tanulásban, mert olyan okos, intelligens, könnyen tanuló gyermek, hogy teljesen egyedül veszi nap, mint nap az akadályokat, egyedül tanul. Nagyon ritkán fordul elő, hogy el kell neki valamit magyaráznom. Elolvassa, megtanulgatja az új tananyagokat és pillanatok alatt kitölt mindent a munkafüzetekben és online tesztekben. Továbbra is kedvenc tantárgya a matematika. Hihetetlen mennyire rá van állva az agya! Eddig mind a 3 tanévben kitűnő tanuló volt és 4. osztály félévében is. Nagyon büszke vagyok rá! 💙 Persze azért Milán sem tökéletes, hiszen oké, hogy ügyes és egyedül meg tud tanulni mindent, nem kell neki semmi segítség, de ne tudjátok meg, minden nap mennyit könyörgök neki, hogy üljön le tanulni! 😀 Szóval az ilyenfajta hozzáállásán van még mit csiszolni - ebben igazi fiúként viselkedik. Olyan, mint Pató Pál úr: " Ej, ráérünk arra még...!"


      Munkahely - home office:
      A férjem is itthon dolgozik 7. hete, itthonról végzi a munkáját. Tulajdonképpen ez neki most nagy "felüdülés", mert 22 éve dolgozik hasonló munkában (sales manager), rengeteget utazik, minden nap sokat vezet, szóval neki az itthonról végzett munka most egy kicsit jól jött, mert nagyon bele volt már fáradva az állandó jövés-menésbe minden nap reggeltől estig. Most viszont telefonon keresztül intézi a dolgait, a munkahelyével pedig telefon- vagy videókonferencián keresztül tartja a kapcsolatot. Szóval Ő jól "elvan" itthon, bár pénteken és hétfőn már elment dolgozni, hogy egy kicsit személyesen is jelen legyen néhány helyen. Persze szigorúan maszkban és kézfertőtlenítővel. De a munkahelye nagyon korrekten áll a mostani helyzethez, már ma is jelezték, hogy a következő hetekben is home office lesz - attól függetlenül, hogy május 4-én talán valamelyest "újraindul" az ország.

      A webáruházunk viszont ugyanúgy működött és működik, ahogy azelőtt is... folyamatos a kiszállítás - nincs unatkozás.
      Itthon vagyunk hetek óta, de azért minden héten el kell mennünk 2-3 alkalommal ide-oda. Vannak "muszáj" dolgok. De mindig mindent igyekszünk gyorsan elintézni, betartva mindenkivel a kellő távolságot. Utána nem megyünk sehová - amint elintéztük a dolgunkat, irány haza! 

      Hiányoznak a szüleim!
      A szüleimmel hetek óta ritkán találkozunk, csak néha megyünk át hozzájuk, hogy kell-e vásárolni valamit. Illetve a gyerekekkel is csak heti 1-2 alkalommal megyünk át Anyukámékhoz, akkor is csak az udvaron beszélgetünk/játszunk kellő távolságból. Nagyon rossz érzés ez, mivel a szüleim a szomszéd utcában laknak és azelőtt mindennapos volt a kapcsolatunk. Kivétel nélkül minden este átmentünk hozzájuk  30-40 percre beszélgetni (az egész család együtt - az esőben és télen a hidegben is - ez nálunk természetes volt), mert minden este megbeszéltük velük, kivel mi történt, mi volt Milánnak az iskolában, Zalán milyen újabb csibészségeket csinált - néha náluk is vacsoráztunk. Most pedig alig találkozunk Velük - olyan távol érzem magam tőlük, hiába itt laknak, pár házzal odébb.

      Jó itthon, de hiányzik a kirándulás!
      Egyrészt nagyon jó itthon lenni a családdal, mert soha nem töltöttünk még itthon ilyen sok időt együtt négyen! Imádunk együtt lenni, nem tudjuk megunni egymást - még akkor sem, ha a két kisfiam igencsak fárasztó számunkra, van energiájuk rendesen, nem lehet mellettük unatkozni! 😅 Minden estére úgy lefáradok Tőlük, hogy 11 óra körül ájultan zuhanok az ágyba. 😀 Ha majd valamikor beindul az élet, furcsa lesz, hogy ismét minden reggel mindenki megy a maga dolgára és alig találkozunk. 
      Másrészt viszont hiányzik hétvégenként a családi kirándulás! Főleg nekem! 
      A pici fiammal több, mint 3 éve vagyok itthon (szeptembertől lesz ovis). Mivel Milán nem beteges gyerek, soha semmilyen vírust nem hoz haza az iskolából az őszi-téli-tavaszi időszakokban, ezáltal nem kapunk el soha semmilyen vírusos betegséget (nem szoktunk betegek lenni), ezért én novembertől februárig nem nagyon szeretek sehová járni, nem mozdulok ki Zalánnal a téli időszakokban, csak ahová nagyon muszáj: mint pl. a napi vásárlások, Milánért suliba, vagy Milánnak az iskolai rendezvények és ennyi. Mi télen nem járunk sehová! Ha nem muszáj, ne kapjunk el semmi vírust  a télen, ne legyünk betegek! Főleg, amíg Zalán nem ovis, amíg pici és nehezen érti meg a betegségeket, és az ezzel járó dolgokat. Viszont épp ezért, mivel télen leginkább csak itthon vagyunk, tavasztól ősz végéig szinte minden hétvégén kirándulni szoktunk (amikor van időnk rá és az idő is megfelelő). Na, de ez az idén elmarad(t)! Pedig már az idén is volt néhány szép tavaszi hétvége, amikor lehetett volna kirándulni, de hát most nem lehet... Amit megértünk persze és be is tartjuk, de attól függetlenül nagyon hiányzik! Hiányoznak a családi hétvégi kirándulások!! Nagyon! Pláne az itthon töltött téli "bezártság" után! 😞 Nem tudom, nyárig változik-e egy kicsit a helyzet a vírus terén...? De ha esetleg enyhülni fog, én akkor sem szeretném kockáztatni magunkat a nyaralással, úgyhogy az idén a nyaralásról is lemondunk! Legalább is nagyon valószínű! Ráadásul amíg nincs "ellenanyag" a vírusra, addig nagyon előfordulhat, hogy ősztől sokkal durvább lesz a helyzet, mint most. Nem tudok én semmit, csak bizonytalan vagyok és fogalmam nincs mit gondoljak erről az egészről, de jobb, ha óvatosak maradunk... Csak nem tudom, meddig lehet így élni...?
      Nem tudom, hogy fogjuk kibírni a nyarat, mert imádunk nyaralni (csakis itthon Magyarországon), de az idei év nagyon sivár lesz ezen a téren... 
      De legalább minden este megyünk sétálni a Tisza-part mentén, ahol soha senkivel nem találkozunk, csak a madarakkal! Olyan szép madárcsicsergés van minden este az erdőben, imádom hallgatni, nem tudok betelni vele! ...és az a szabadságérzés az erdő közepén... leírhatatlan! (Csak akkor nem megyünk, amikor épp esik az eső, de az sajnos mostanában nem nagyon volt, nagy a szárazság.)

      Kinőtt ruhák
      Milán és Zalán fejlődésben lévő gyerekek, pillanatok alatt kinőnek mindent, így rájuk a tavaly tavaszi ruhák, cipők egyáltalán nem jók - alig tudom őket felöltöztetni. Szegény Milán cipő hiányában papucsban járkál, mert a téli bundacipő már meleg, a tavalyi félcipők pedig olyan kicsik, hogy bele sem megy a lába. A tavaly tavaszi nadrágok a lábszáráig, a pólók a köldökéig érnek. Zalánra is minden kicsi, de Milán kinőtt ruhái el vannak téve a garázsban, így szerencsére azok közül tudok válogatni Zalánra. Persze neki is szoktunk venni új ruhákat, ne mindig a Milán kinőtt ruháiban legyen. 😃 Ilyenkor már rég meg szoktuk venni a tavaszi ruhákat... Nem vagyok egy nagy shoppingolós, sőt, ha őszinte akarok lenni, utálok shoppingolni, de azért évente pár alkalommal rám tör a vásárlási kedv. Pláne, ha muszáj! ...és most már muszáj lenne... Szoktunk webshopokban is ruhákat venni, de azért mégis csak jobb felpróbálni. Azt hiszem idén tavasszal és nyáron mégis a webshopokból töltjük fel a ruha- és cipőtárunkat. (Aztán ha valami nem jó ránk, küldhetjük vissza.)

      Most akkor újítsunk vagy ne?!
      Még tavaly elterveztük a férjemmel, hogy az idén tavasztól megcsináljuk/megcsináltatjuk az udvaron/kertünkben azokat a dolgokat, amiket régóta szeretnénk. Illetve bent a lakásban egy teljes stílus váltást terveztünk (ki szeretnénk festetni az egész lakást + mindenhol új bútorokat szeretnénk, és lesz még néhány újítás a vízszerelők és kőművesek számára is). Kicsit élhetőbbé szeretnénk tenni a lakást, illetve 13 éve költöztünk be, ráadásul idősebbek lettünk, már más színek, más stílus tetszik. Ez nem igazán flancolás, csak változik az ember, ráadásul azóta már van két gyermekünk... szóval ami 13 évvel ezelőtt jó, szép és élhető volt, az mára már megváltozott. 
      Egész télen az udvart és lakást terveztem, hol mi legyen, milyen legyen, hogy legyen, nézegettem a webshopokban a bútorokat is. Aztán március közepén megállt az élet az egész országban és természetesen mi is "lefújtuk" az újítást. Viszont nem érezzük jól magunkat kint a kertben addig amíg nem úgy néz ki, ahogy szeretnénk (pláne így, hogy itthon kell lenni mindig). Szeretnénk már rendezetten és szépnek látni, úgy, ahogy elterveztük! Ezért 2-3 héttel ezelőtt mégiscsak szóltunk a kőműves csapatunknak, hogy iktassanak minket be, jöjjenek, amikor tudnak - minél előbb, annál jobb 😀 (rengeteg munkájuk van most is). Nem akarom elkiabálni... úgy néz ki, hogy 1-2 hét múlva jönnek... és talán június elejére végre olyan lesz a kert, amilyennek elképzeltük.
      A lakásban lévő újítással várunk még egy kicsit, a vírusos helyzetben nem szeretnénk felfordulást a házban és nagy jövés-menést sem a munkások, festők között. Megvárjuk, milyen lesz a helyzet, ha beindul az országban az élet... Aztán majd ha úgy látjuk, belevágunk a lakásújításba is. Legalább is remélem! Bár most az egészség a legfontosabb!!! Addig is tervezgetem tovább... úgysem tudok dönteni a bútorok terén sem, annyi-féle tetszik! 
      De mivel nem csináltam az idén tavaszi nagytakarítást, mert azt hittem, újítunk, így a jövő héttől belevágok az alapos takarításba! Tehát továbbra sem fogok unatkozni...

      Egyébként télen a költözést is számításba vettük (Miskolc vagy Eger - e két város környéke meseszép a Bükk-hegységgel, de Sárvárt is nézegettük). Viszont a szüleimet nem szeretném itt hagyni 74-79 évesen, Ők pedig nem akarnak költözni. Főleg a testvérem sírja miatt nem, aki 5 éve hagyott itt minket 47 évesen. Anyukám azóta is szinte minden nap a temetőt járja télen-nyáron, ősszel-tavasszal - ott tud egy kicsit megnyugodni.
      A költözéssel kapcsolatban a házunk is "idehúz" engem, mert imádom a kis házikónkat, ráadásul annak idején Apukám és a férjem annyit dolgoztak rajta - nem lenne szívem eladni és itt hagyni! Szóval úgy néz ki, maradunk!


      Visszatérve a jelenlegi helyzetre: állítólag a jövő héttől egy kicsit elindul az élet az országban... de mi azért továbbra is ugyanúgy fogunk élni, mint most... legalább is egyelőre, amíg meg nem látjuk, hogy alakulnak majd a dolgok. Továbbra sem megyünk sehová, csak ahová nagyon muszáj! Nem kockáztatunk! Ha elindul az ország, előfordulhat, hogy súlyosabb lesz a helyzet... bár inkább ne legyen így!!

      Vigyázzatok magatokra Ti is, bízzunk benne, hogy hamarosan vége lesz ennek az őrületnek! 

      Csokis ostyás csemege - sütés nélkül

      $
      0
      0
      Csokoládés, kakaós, "nem lehet abbahagyni" csemege. Pár perc alatt el lehet készíteni, belenyomkodjuk egy kifóliázott formába, betesszük a hűtőbe legalább 3-4 órára, és ennyi vele a munka, utána már csak enni kell. Tulajdonképpen olyasmi, mint a csokoládés szalámi, de az ostya miatt mégis más az íze. Eredetileg nincs a tetején semmi, de én kitaláltam rá egy csokoládés öntetet, amitől még finomabb lett!

      Még januárban vetettem a férjemmel az Auchanban ostyát, mert kellett valamihez. Egy csomaggal kértem, de Ő vett vagy 3-4 csomaggal. Azóta is van belőle, de mivel bontatlan állapotban korlátlan ideig jó, még most is használom.

      A pici fiam pénteken olyan aranyosan kérte: "Anya csokis sütit süssél, jól van?". Csak hogy nekem aznap nem volt kedvem sütni, ostya viszont volt, így lett csokis ostyás "süti". Pár perc alatt elkészült, éjszakára betettem a hűtőbe, és egész hétvégén ezt csemegéztük, ha édesség ehetnékünk volt.
      A fotón szereplő 3 szál százszorszép virágot Zalántól kaptam (a virágoskertemben szedte :).





      Hozzávalók:
      1 őzgerinc formához
      20 dkg vaj
      10 dkg kristálycukor
      1 csomag csokoládés pudingpor
      2 evőkanál holland kakaópor
      2 evőkanál rumaroma
      4 evőkanál darált dió
      5 dkg mazsola vagy más aszalt gyümölcs
      kb. 1,5 dl tejszín vagy tej
      kb. 7 db natúr ostyalap (kb. 150 g)

      A tetejére:
      kb. 70 ml tej
      6 dkg étcsokoládé
      1 púpos teáskanál holland kakaópor
      1-2 csipet kókuszreszelék


      A pöttyös kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1. Egy formát kibélelünk fóliával.
      2. A hideg tejben vagy tejszínben csomómentesre keverjük a pudingport és a kakaóport.
      3. A megmosott mazsolát beáztatjuk a rumaromába.
      4. A vajat megolvasztjuk, elzárjuk alatta a lángot, hozzáadjuk a cukrot és tejes-pudingporos keveréket, szép simára keverjük. Visszatesszük a lángra, összeforraljuk (nem kell főzni, mert akkor csomósodni fog, csak összeforraljuk), belekeverjük a rumos mazsolát.
      5. Egy tálba tesszük a darált diót, rátördeljük az ostyát, majd beleöntjük a csokis masszát és először egy fakanállal keverjük össze nagyjából, majd utána kézzel is, amikor már nem annyira forró.
      6. Belenyomkodjuk a formába a masszát, majd lefedjük és betesszük a hűtőbe legalább 3-4 órára vagy egész éjszakára.
      7. Pár óra után vagy másnap: kiborítjuk a formából, levesszük róla a fóliát.
      8. A tejet felforrósítjuk, elzárjuk alatta a lángot, felolvasztjuk benne az étcsokit, hozzá szitáljuk a kakaóport és simára keverjük. Ha nagyon folyós, akkor kevergetjük 2-3 percig, és amikor még folyik, de már nem annyira híg, ráöntjük a süti közepére - hagyjuk itt-ott kicsit lefolyni. Megszórjuk kókuszreszelékkel. Szeletelve tálaljuk.







      Jó étvágyat!

      Teljes kiőrlésű magvas zsemle

      $
      0
      0
      Ahhoz képest, hogy zsemléről van szó, nagyon egyszerűés gyorsan elkészíthető. A tésztája könnyed, laza, pihe-puha. (Ha frissen tartó fóliában vagy zacskóban tároljuk, még másnap is puha és finom.)

      Tulajdonképpen tegnap találtam ki a kisfiaimnak uzsonnára, tehát most készítettem először, de szerintem ezután nálunk hetente többször fog készülni, mert nagyon "bejött" nekünk, nagyon finom! Egyébként ezt a teljes kiőrlésű tésztát már évek óta használom: teljes kiőrlésű pizzánakés teljes kiőrlésű kiflinek, úgy gondoltam, hogy most zsemlének készítem el, mert ez még egyszerűbb, még nyújtani sem kell a tésztát, illetve mindenképpen akartam magvakat tenni a tésztába, mert imádom a magvakat! Természetesen nyugodtan lehet készíteni dupla adaggal. Mivel a férjem dolgozik, délután még nincs itthon, így hármunknak uzsonnára bőven elég volt a 4 darab zsemle, de egy egész családnak tuti kevés lesz.
      Tegnap megosztottam a sütés előtti fotót a  Facebook  és az Instagram oldalamon - mindkét helyen óriási érdeklődés fogatta, ezért jön a recept is (még ha egy kicsit később is, de jön). Bevallom, nem osztom meg minden ételnek, sütinek a receptjét, amit készítek, mert mint ahogy mindenki, így én is rengeteg mindent sütök-főzök a családomnak, és ahhoz sajnos nincs elég időm és energiám (néha kedvem sem), hogy mindenről képet készítsek, receptet írjak. Ezért szoktam néha megosztani Nektek egy "nyers" fotót a Facebook oldalamon, ezáltal rá vagyok kényszerülve a receptírásra is - főleg, ha nagyon sokan kéritek. Hiszen az nekem is nagyon jó, ha a blogomon egyben megvannak a receptek: amikor nem akarok újakat készíteni, néha én is innen veszek ötletet, hogy mit süssek-főzzek a családnak. :)




      Hozzávalók:
      4 darabhoz
      12,5 dkg finomliszt
      12,5 dkg teljes kiőrlésű liszt
      1 evőkanál lenmag és szezámmag vegyesen
      kb. 1,9 dl langyos víz
      3 dkg friss élesztő
      1 csapott evőkanál kristálycukor
      1 teáskanál só
      2 evőkanál olíva olaj (helyettesíthető napraforgó olajjal)

      + a tetejére 2 evőkanál víz
      1 evőkanál lenmag, szezámmag, tökmag vegyesen


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:

      1. A langyos vízben elkeverjük a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt - felfuttatjuk (kb. 10 perc). 
      2. A liszteket leszitáljuk: a teljes kiőrlésű liszt rostjai a szitában maradnak, ezt hozzáöntjük a liszthez. Összekeverjük a liszteket a magvakkal és a sóval. Hozzáadjuk az olajat, végül a felfuttatott élesztőt is és bedagasztjuk a tésztát. Jó puha, picikét ragacsos tésztát kell kapnunk. Ne ragadjon nagyon, tényleg csak egy picikét. (Ha nagyon ragad, adjunk hozzá kis lisztet.) Letakarva 30 percig kelesztjük.
      3. A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületen 4 egyenlő darabra osztjuk, kezünkkel zsemle gombócokat formálunk.
      4. Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a zsemléket egymástól picit távolabb, 15 percig kelesztjük, majd lekenjük a tetejüket vízzel, megszórjuk a magvakkal.  (Konyhaollóval a tetejüket megcsíphetjük keresztben, hogy legyen egy kis minta, de nem szükséges.)
      5. A 200 fokra előmelegített sütő aljába egy kis tepsi/tál hideg vizet teszünk és így sütjük a zsemléket alsó-felső sütéssel kb. 25 percig. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet.)
      Tipp: Készülhet csak fehér liszttel is magvak nélkül.

      Munkafolyamatok képekben





      Jó étvágyat!

      Egyszerű, puha túrós pogácsa

      $
      0
      0
      Egyszerű, 4-5 hozzávalós, puhán omlós. Sütéssel együtt bő fél óra alatt elkészül. Ennek a tésztának az állagát már összegyúrás után is csak imádni lehet - annyira kellemes tapintású, jól kezelhető, könnyen nyújtható. Sajtos rudat már évek óta készítek ebből az egyszerű túrós tésztából, de pogácsának még csak most először próbáltam ki, és azt már tudom, hogy legközelebb dupla adaggal készítem, mert csoda ez a tészta pogácsának is. Bizton'állíthatom, hogy másnap is finom omlós és puha, mivel én tegnap sütöttem a mai kirándulásra (tehát ma ettük a tegnap sütött pogácsát, és semmit nem rontott az élvezeti értékéből, hogy "másnapos" volt). 😊




      Elkészítés:
      kb. 35-40 darabhoz 4 cm átmérőjű szaggatóval
      25 dkg finomliszt
      1 csapott teáskanál só vagy ízlés szerint
      25 dkg tehéntúró
      20 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
      kb. 2-3 dkg zsír

      + a tetejére 1 tojássárgája


      A gyermek mintás kerámia termékek megvásárolhatók a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:




      Elkészítés:
      1.  A lisztet összekeverjük a sóval, majd hozzáadjuk a túrót és a vajat is, végül annyi zsírt, hogy egy jó lágy, de nem ragacsos tésztát kapjunk. Azonnal is nyújthatjuk, szaggatjuk, de be is tehetjük a hűtőbe éjszakára. Ebben az esetben másnap használat előtt 30-40 perccel hamarabb vegyük ki a hűtőből.
      2. Enyhén lisztezett felületen nyújtsuk ki téglalap alakúra kb. 5-6 mm vastagra és hajtogassuk a tésztát legalább 6 rétegre. Nem kell pihentetni, ismét nyújtsuk ki, hajtogassuk.
      3. Majd nyújtsuk ki kb. 2 cm vastagra, rácsozzuk be a tetejét és pogácsa szaggatóval (ennek híján egy kispohárral) szaggassuk ki.
      4. Sütőpapíros tepsire tesszük, lekenjük a tetejét a tojássárgája + 1 teáskanál víz keverékével, majd előmelegített 180 fokos, légkeveréses sütőben kb. 17-18 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet! Ne süssük túl, ha picit puha, már kivehetjük - kihűlés után megfelelő lesz az állaga.)
      Tipp:
      1. A zsír helyettesíthető vajjal, ebben az esetben összesen 25 dkg vaj szükséges.
      2. Ha szép levelesre szeretnénk, akkor érdemes az összegyúrt tésztát fóliába csomagolva 1 éjszakára a hűtőbe tenni, és másnap 2-3-szor hajtogatni (nem kell pihentetni a hajtogatások között).





      Sütés előtt



      Jó étvágyat!

      Az elmúlt hetünk nagyon zsúfolt volt. Kész átjáróház van most nálunk és ez szerintem így marad egész nyáron! A múlt hétfőn megérkezett a kőműves csapat, 1 hét alatt elvégezték a munkát az udvaron/kertben, egyelőre ők végeztek. Ezen a héten fog jönni a bádogos - hegesztő, aki az első és hátsó kert közti kerítést fogja csinálni, a jövő héten pedig az ács jön, akinek a filagória elkészítése lesz a munkája. Nagyon nehéz őket összeegyeztetni, hogy nagyjából egymás után tudjanak jönni, ahogy jön sorban az elvégzendő munka. Óriási szervezkedést igényel. ...és ugyanez lesz néhány hét múlva a lakás belső újításával kapcsolatban is. Mivel nem szeretnénk hónapokig felfordulásban lenni a lakásban (így is hetekig abban leszünk), már most elkezdtük szervezni, hogy néhány hét múlva egymás után tudjon jönni a kőműves, utána a vízszerelő, majd a festő, és végül a bútor-asztalos. A bútorok többségét ugyan vásárolni fogjuk, de lesz egy gardrób, ahová csináltatni kell a beépített szekrényt. A kőművest már leszerveztük a belső munkálatokra is július végére, a festő is jön augusztus elején, már csak a vízszerelőt és asztalost kell összehangolni erre az időre.
      Na és persze a bútorok vásárlása sem egyszerű... olyan nehéz dönteni! Egyelőre a filagóriában lévő kerti bútorokat nézegetem, később majd jön a lakásban lévő bútorok nézegetése is.

      Carbonara

      $
      0
      0
      Nagyon rövid idő alatt elkészíthető, egyszerű ebéd vagy vacsora néhány hozzávalóval. Állítólag ez az eredeti olasz recept (nagyjából Fördős Zé receptje alapján szoktam készíteni). Kis eltérések lehetnek a között, hogy ki hogyan készíti, de túl nagy nem, mivel alapjában véve sem egy bonyolult recept, tehát az eltérések sem lehetnek túl nagyok. 😊
      Ma ezt készítettem ebédre - a kisfiaim nagyon szeretik (én is, mert egyszerű és finom). A fotón szereplőt viszont kb. 2 hónapja készítette a férjem - sajnos kicsit kihűlve fotóztam, emiatt már nem olyan szép selymes a mártás.


      Hozzávalók:
      2-3 főre
      15 dkg füstölt szalonna (lehetőleg kolozsvári)
      kb. 2 evőkanál olívaolaj
      25 dkg spagetti
      4 tojás
      só ízlés szerint
      őrölt fekete bors ízlés szerint
      őrölt szerecsendió ízlés szerint
      8 dkg parmezán
      + egy kis víz a tészta főzőlevéből


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1.  A tésztát feltesszük főni egy csipet sóval - al dantére főzzük, azaz nem főzzük meg teljesen. Majd amikor a tészta megfőtt, leszűrjük úgy, hogy egy kicsi főzővizet meghagyunk.
      2. De amíg a tészta fő, addig a szalonnát kockákra vágjuk és az olajon lassan megpirítjuk egy nagyobb serpenyőben, majd levesszük a tűzről.
      3. A tojásokat felverjük, fűszerezzük ízlés szerint sóval, borssal, szerecsendióval és belekeverjük a parmezánt is.
      4. A kifőtt/leszűrt tésztát a szalonnához adjuk, kicsit összerázzuk.
      5. Ráöntjük a tojásos keveréket + egy kicsi tészta-főzővizet, és visszatesszük a tűzhelyre alacsony lángon. Közben folyamatosan rázogatjuk a serpenyőt, hogy a tojásos-vizes mártás szépen bevonja a tésztát. + azért is rázogatjuk folyamatosan és alacsony lángon, hogy a tojás ne legyen rántotta a tésztán, hanem selymes mártás maradjon.
      6. Reszelt parmezánnal tálaljuk.

      Jó étvágyat!

      KAKAÓS-GYÜMÖLCSÖS PILLESÜTI

      $
      0
      0
      Bár van több hasonló sütim a blogon (gyümölcsös foltos sütiés a foltocska, melyek kicsit tömörebb, sűrűbb tészták, és rengeteg kevert sütemény található még a receptjeim között),  de tegnap este csak úgy "érzésből" kevertem össze ezt a tésztát, nem követtem semmilyen receptet. A pillesüti nevet adtam neki, mert a tésztája olyan pihe-puha, mint a pillecukor, és szép magas. Szerintem magában is nagyon finom, de mivel van itthon gyümölcs (most épp cseresznye és eper a kertből), dobáltam bele azt is. A puhasága miatt alaposan eteti magát. Pillanatok alatt elfogy. Érdemes felvenni a kedvenc receptek közé és a nyár folyamán többször elkészíteni, mindenféle gyümölccsel. Már csak azért is, mert egy roppant egyszerű kevert tésztáról van szó, amihez csak egy keverőtál kell és pár perc keverés a robotgéppel vagy kézi mixerrel, aztán már mehet is a tepsibe, illetve a sütőbe!

      A múlt héten végig ezt a sütit szerettem volna megsütni, de mostanában olyan zsúfoltak a napok, hogy csak vasárnap este került rá sor. Tulajdonképpen nagyon sokszor járok így, hogy napokig tervezek valamit sütni, mire valójában megsütöm. 😊 Hiába, 2 kisfiú mellett nem zajlanak könnyen a dolgok, vagy azt is írhatnám, hogy 2 kisfiú mellett igencsak mozgalmasak a napok, unatkozásnak nyoma sincs! 😀




      Hozzávalók:
      kb. 27cm x 17 cm tepsihez
      5 közepes tojás
      17 dkg kristálycukor
      (vagy 10 dkg kristálycukor + 7 dkg cukornak megfelelő folyékony édesítő)
      0,8 dl tej (80 ml)
      0,8 dl olaj (80 ml)
      10 g sütőpor
      20 dkg finomliszt
      (nálam 10 dkg fehér tönkölybúza liszt + 5 dkg zabpehelyliszt + 5 dkg finomliszt)

      + 1 púpos evőkanál holland kakaópor
      és 1 evőkanál tej

      ízlés szerint gyümölcs - kb. 30-40 dkg


      A Pöttyös Otthon webáruház kerámia termékei megvásárolhatók az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1.  A sütőt előmelegítjük 170 fokra, a tepsit enyhén kikenjük vajjal vagy olajjal, a gyümölcsöket megmossuk, kimagozzuk, lecsöpögtetjük, pici lisztben meghempergetjük. (A nagyobb gyümölcsöket feldarabolhatjuk
      2. Az egész tojásokat a kristálycukorral habosra keverjük a kézi mixer legmagasabb fokozatán kb. 4-5 percig.
      3. Hozzákeverjük a tejet, az olajat, végül beleszitáljuk a sütőporral elkevert liszteket. Ekkor már csak alacsonyabb fokozaton keverjük simára a masszát.
      4. Nagyjából megfelezzük és az egyik felébe beleszitáljuk a kakaóport, hozzáadjuk az 1 evőkanál tejet és simára keverjük.
      5. A világos tésztát a kivajazott tepsibe öntjük, erre ráöntjük ide-oda a kakaós tésztát. Ne ijedjünk meg, mivel a kakaós tészta nehezebb, ezért le fog folyni a világos tészta alá! Rádobáljuk a gyümölcsöket, melyek szintén le fognak menni a tepsi aljára, mivel ez egy elég híg tészta, nem tömény. De így lesz nagyon-nagyon finom puha!
      6. Az előmelegített 170 fokos, légkeveréses sütőben kb. 30 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, ezért végezzünk tűpróbát!



      Ropogós, lédús, nagy szemű cseresznye a szüleim kertjéből 💚



      Jó étvágyat!

      Filagória - avagy nyár a kertben 😎💚

      $
      0
      0
      Milyen rég szerettem volna egy ilyen kerti tetőt / filagóriát...! ...és most végre elkészült! 💚 Az aljára térkövet csináltattunk, a fa tetőszerkezet dió színűre van lazúrozva, a tetején ugyanolyan piros Tondach mediterrán betoncserép van, mint a házon, és a fa étkezőbútor is dióbarna színű.






      Áprilistól októberig imádom kint tölteni az időt a kertben/udvaron (a családom, a kisfiaim is). Nagyon szeretünk kint étkezni is, de az elmúlt években vagy csak a teraszon lévő kis fa asztalnál, vagy a diófa alatt lévő asztalnál tudtunk reggelizni, ebédelni, vacsorázni.

      13 éve költöztünk be a házba, azóta mindig volt fontosabb, amit meg szerettünk volna csinálni. Az idén végre rászántuk magunkat. Március végén szerettük volna elkezdeni, hogy májusra rendbe legyen a kert, de a vírushelyzet miatt elcsúsztattuk, csak május végén kezdtük és 2 hete lett kész. Hááát, nem volt egyszerű 2 hónap!!! Először a kőműves 'brigád'"költözött be" az udvarunkra: néhol térköveztettünk, néhol kaviccsal "ágyaztattuk" be a kertet, ezen kívül megcsinálták a kerítés alapját is az első udvar/kert és a veteményes/gyümölcsös kert között stb. Aztán jött az ács csapat felépíteni a filagóriát, közben jött a hegesztő is, aki a kerítés vasszerkezetét csinálta.
      Minden szakember csapatot összeegyeztetni, hogy nagyjából egymás után tudjanak jönni elvégezni a munkákat... nem volt egyszerű. Nagyon nem! Ráadásul a járványhelyzet miatt  a gyárak leálltak hónapokra, emiatt semmi nem volt raktáron sem a tüzépeken, sem a gyárak raktáraiban. Heteket kellett várni a térkőre, a faanyagra és a tetőcserépre is a filagóriához. Ja, a kerítés elemeire is majdnem 1 hónapot kellett várni! Nehéz volt úgy intézni, hogy mire ezek az anyagok megérkeznek, addigra a szakemberek is szabadok legyenek és tudjanak jönni hozzánk, mert mindegyiknek rengeteg munkája van rajtunk kívül is.
      De gondolom, ezt Ti is tudjátok, az ilyesmi dolgok soha nem mennek olyan egyszerűen és simán.
      Közben a férjem lefestette az utca felőli kerítést is, ami 13 évvel ezelőtt volt először és utoljára festve. Nem volt még annyira csúnya, csak szürke volt a színe és most barna passzol a házhoz és mindenhez.

      A filagóriába az étkező bútort is hetekig nézegettem, válogattam a webáruházakban, mire végre el tudtam dönteni, hogy melyik legyen. Nem túl jó, hogy ilyen rengeteg a választék mindig, mindenhol, mindenben, mert az ember nagyon nehezen tudja kiválasztani és átlátni, hogy számára melyik a legmegfelelőbb minden téren. A millió választék közül 2 hétbe tellett például az is, mire leszűkítettem 3-4-re a kerti étkezőbútort, aztán jött ismét 1 hét, mire el tudtam dönteni, hogy a maradék 3-ból melyik az az 1, ami igazán megfelelő lesz.

      Tehát az udvar/kert nagyjából elkészült, bár még vannak apróságok, például még a filagóriát nem volt időnk teljesen berendezni: a hintaágyat le kell festenie a férjemnek, mert fehér a színe és most barna kell, hogy legyen (a fehér nem illik bele a képbe). A függőágy és a lámpafüzér sincs még felszerelve. Valamint egy kis helyen fel kell tölteni/kiegyenlíteni még a kertet is földdel, és ősszel néhány helyre tujafát kell ültetni. De azért már így is szép és rendezett a kert. Imádom, imádjuk mindannyian! 💚💚 Azóta minden nap kint reggelizünk, ebédelünk, vacsorázunk, a kertben töltjük minden időnket!

      Most, hogy nagyjából befejeztük a kertet, következik a lakásban lévő újítás. Jaaaj, mennyire félek tőle!! Már a kert újításába is annyira belefáradtam testileg és szellemileg is egyaránt, és a lakásújítás még ettől is fárasztóbb és rosszabb lesz!! Továbbra is nagyon nehéz összeegyeztetni a szakembereket, hogy egymás után tudjanak jönni, tehát konkrétan minimum másfél hónapig leszünk a házban óriási felfordulásban, de lehet, hogy ettől még több idő lesz...

      Először a kőműves csapat jön: ők már a jövő héten hétfőn jönnek. Valamikor július végén, augusztus elején jönnek a vízszerelők, majd augusztus közepén a festő (az egész lakás festve lesz, minden helyiség, illetve az összes beltéri ajtó). Legvégül a bútor asztalos jön majd. A konyhabútor kivételével minden bútor ki lesz cserélve. Mire jön a festő, a régi bútorok egy része el lesz adva, egy részét ajándékba adjuk. Úgyhogy most kezdem nézegetni az üzletekben és webáruházakban a bútorokat a lakásba és úgy intézni, hogy kb. akkorra megérkezzenek, mire ki lesz festve a lakás. Ezt is nagyon nehéz összehozni, mert biztos, hogy ami majd tetszik, és amit nagy nehezen kiválasztok, azt vagy hamarabb akarják majd hozni vagy sokkal később.
      Lesz egy gardrób is, ahová beépített bútort kell csináltatnunk az asztalossal.

      Csak azt nem tudom, hogy mire jön a festő és kitesszük az összes régi bútort, hová fogjuk tenni azt a rengeteg ruhát, könyvet és mindent ami a szekrényekben van...? Komolyan mondom, hogy ennek az egésznek már a gondolatától is megőrülök!! De mindig azzal próbálom nyugtatni magam, hogy muszáj kibírni ezt a néhány hetet és szeptemberre már biztos minden nagyon szép lesz, és sokkal élhetőbb lesz az egész ház!

      Nem ígérem, de ha lesz kedvem és időm, hozok majd néhány képet...

      Tojásos sült rizs - sonkával és zöldborsóval

      $
      0
      0
      20 perc alatt elkészíthető, egyszerű ebédötlet néhány hozzávalóval. Nagyon finom! Tökéletes a nyári napokra. (Aki kevésbé tojásosan szereti, az csak 1 tojással készítse ezt az adagot - én kettővel szoktam, mert imádjuk jó tojásosan.)
      A kisfiaimmal hétköznapokon ilyesmiket szoktunk ebédelni, nagyon szeretjük a hasonló ételeket, különösen Milán (mi ketten Milánnal egyébként is tojás rajongók vagyunk, a tojást is tojással esszük). Mivel nagyon levesesek vagyunk, készítek hozzá valamilyen egyszerű és gyors levest: zöldséglevest, vagy karfiolkrémlevest - esetleg hideg gyümölcslevest, amikor meleg van.




      Hozzávalók:
      2-3 adag
      12-13 dkg rizs
      1-2 evőkanál olívaolaj
      8 dkg szeletelt sonka
      8 dkg zöldborsó
      1 tojás (ha tojásosabban szeretnénk, akkor 2 tojás)
      só ízlés szerint
      őrölt bors ízlés szerint


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:



      Elkészítés:
      1. A rizst kétszeres mennyiségű vízben megfőzzük.
      2. A borsót roppanósra főzzük. (Ha nem szeretjük roppanósan, akkor teljesen megfőzzük.)
      3. A sonkát kis kockákra felvágjuk.
      4. Az olajat egy nagyobb serpenyőben vagy wookban felhevítjük, majd beleöntjük a megfőtt rizst és magasabb lángon folyamatosan keverve megpirítjuk, kb. 1 percig (ne égjen meg!).
      5. Hozzáadjuk a sonkát és a zöldborsót és kevergetve átforrósítjuk, közben ízlés szerint sózzuk.
      6. A serpenyő közepén csinálunk egy kis lyukat, beleöntjük a sóval és őrölt borssal felvert tojást, és gyors mozdulatokkal összekeverjük a rizzsel, 2-3 perc alatt készre sütjük.

      Jó étvágyat!

      Unokatesók - Milán a Testvérem fiával 💙
      A Tesóm fia (30 éves), 15 éve Szigetváron lakik, illetve 2 éve Németországban él.
      Nagyon rég találkoztunk, de most 2 hétig itthon van Szigetváron és pár napra hozzánk is ellátogatott. Milán nagyon örül, rajong érte, nagyon várta, hogy találkozhassanak.😊


      Sajtos-sonkás tejfölös kifli - teljes kiőrlésű

      $
      0
      0
      Nagyon finom, puha kifli - még másnap is! Sütöttem már rengeteg alkalommal külön sajtos kiflit és külön sonkásat is, de most szerettem volna a kettőt kombinálni úgy, hogy ne legyen száraz a töltelék, emiatt kevertem bele egy kis tejfölt, pici mustárt és majonézt is... Jaj, annyira finom lett! Az egész család odavolt érte, de komolyan! Imádni való!




      Hozzávalók:
      24 darabhoz
      12,5 finomliszt
      12,5 dkg teljes kiőrlésű liszt
      1,5 dkg friss élesztő
      0,9 dl tej (90 ml)
      1 csapott teáskanál só
      kb. 10 dkg tejföl
      12 dkg olvasztott vaj (langyosra hűtve!)

      A töltelékhez:
      8 dkg szeletelt sonka
      4-5 dkg reszelt sajt (trappista, cheddar, pannónia stb.)
      2 kávéskanál mustár
      2 teáskanál majonéz
      7-8 dkg tejföl
      só ízlés szerint
      őrölt fekete bors ízlés szerint

      + a tetejére 1 tojássárgája pár csepp vízzel keverve
      és 2-3 dkg reszelt sajt


      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:


      Elkészítés:
      1.  Az élesztőt a langyos tejben morzsoljuk el, futtassuk fel.
      2. A liszteket szitáljuk át, keverjük össze - a sóval is. Adjuk hozzá a tejfölt, majd az olvasztott vajat, végül a felfuttatott élesztős tejet. Dagasszuk sima, ruganyos tésztává. Jó lágy legyen, de ne ragadjon. (Ha nem megfelelő az állaga, akkor pici liszt vagy tej hozzáadásával korrigáljuk.) Letakarva duplájára kelesztjük.
      3. A töltelékhez vágjuk a sonkát apró kockákra és keverjük össze a többi hozzávalóval.
      4. A megkelt tésztát vegyük ketté. Nyújtsuk ki az egyiket kör alakúra (kb. 3-4 mm vastagra), kenjük meg egyenletesen a töltelék felével, vágjuk 12 egyforma cikkre, majd csavarjuk fel. Ugyanígy járjunk el a tészta másik felével is.
      5. A kifliket helyezzük sütőpapíros tepsire, a tetejüket kenjük le a tojássárgája + víz keverékével és szórjuk meg pici reszelt sajttal.
      6. Előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 15-18 percig sütjük. (A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet!)

      Munkafolyamatok












      Jó étvágyat!

      Virslis zöldborsós teljes kiőrlésű tészta

      $
      0
      0
      Pár perc alatt elkészíthető ebéd vagy vacsora ötlet a rohanós hétköznapokra. Nagyon finom nyári étel. Milán és Gábor (a férjem) különösen imádja.
      Most csak egyszerű képet készítettem róla a lábasban, amikor elkészült (még pár héttel ezelőtt), és így nem mutat olyan jól - ennek ellenére ajánlom, hogy próbáljátok ki egyszer, ha még nem készítettetek ilyesmit.




      Hozzávalók:
      kb. 4 adaghoz
      1 nagyobb fej vöröshagyma
      2 evőkanál olívaolaj vagy ennek megfelelő mennyiségű zsír
      2 teáskanál őrölt pirospaprika (csemege)
      só ízlés szerint
      őrölt bors ízlés szerint
      kb. 2 dl víz
      15 dkg borsó
      3-4 virsli
      2 púpos evőkanál tejföl
      1 púpos evőkanál teljes kiőrlésű liszt
      1,5 dl víz
      30 dkg száraz tészta (nálam most teljes kiőrlésű)


      Elkészítés:
      1. A megtisztított, megmosott hagymát apróra vágjuk, a virslit felszeleteljük
      2. Egy nagyobb serpenyőben felhevítjük az olajat, üvegesre pároljuk a hagymát. Hozzáadjuk a virslit, néhány percig sütjük, pirítjuk. Közben fűszerezzük (paprika, só, bors), majd felöntjük kb. 2 dl vízzel, beletesszük a megmosott borsót is és közepes lángon addig pároljuk, főzzük, amíg a borsó megpuhul (kb. 15 percig).
      3. A tésztát egy csipet sóval fel tesszük főni.
      4. A lisztet simára keverjük a 1,5 dl vízzel, majd hozzákeverünk 1-2 evőkanálnyit a "pörkölt" levéből, összekeverjük, majd kevergetve hozzáöntjük a borsós, virslihez.
      5. Végül hozzáadjuk a tejfölt is és 1-2 perc alatt összeforraljuk.
      6. Ezalatt leszűrjük a megfőtt tésztát és összekeverjük a borsós virslivel.

      Jó étvágyat!

      Van még 1-2 elkészített új receptem, melyeket szeretnék majd feltenni a blogomra, csak a lakásújítás miatt kicsit kevés most az időm. Például ez a hét nagyon fárasztó és megterhelő volt fizikailag és szellemileg is (állandóan pakolni, tervezni, hogy mit hová, mi hogy legyen, milyen legyen, mikor legyen, melyik mester mikor jön, mikor megy stb.). Hatalmas a felfordulás itthon és ez még csak egyre jobban fokozódik - egyelőre még nem látjuk a fényt az alagút végén. Nagyon nem!
      A héten elkezdték a kőművesek burkolni a kisfiaim szobájának a falát, lépcsőt burkoltak, hétfőn leteszik a padlót is stb. stb. stb. Jönnek majd a vízszerelők is, aztán augusztus 10-én jönnek a festők, mert a házban minden helyiség festve lesz + a beltéri ajtók is. A konyhabútoron kívül a bútorok is ki lesznek cserélve. A régi bútorok felét elajándékoztuk, a másik felét eladjuk, de már kipakoltunk majdnem minden bútort a garázsba, hogy mire jön a festő üres legyen a ház. Úgyhogy az összes ruhánk zsákokban van (10 zsákban). Reggelente a zsákokból turkálom ki, hogy mit vegyünk fel aznap - eleinte semmit nem találtam a sok lomban, de most már elég jól eligazodok, mindent rögtön ott keresek, ahol kell. 😊 Esténként, amikor összevissza fekszünk le a felfordulás közepén (senki nem alszik a megszokott helyén a megszokott ágyban), olyan nagyokat nevetünk, hogy na, ebbe jól belevágtunk! 😃 Napközben a sok cucc között gyalogutak vannak kialakítva a lakásban, amerre tudunk közlekedni egy kicsit egyik helyről a másik helyre. 😀 Próbáljuk mókásan felfogni, sokat nevetünk magunkon és egymáson, mert tulajdonképpen kész kabaré ilyen felfordulásban lakni hetekig, de azért fárasztó is. A kisfiaim nagyon élvezik ezt a helyzetet, mi a férjemmel kevésbé. 😊
      A megrendelt bútorok majd augusztus 17-30. között érkeznek folyamatosan, melyek lapra szerelten jönnek, tehát nekünk kell összeszerelni. Jó lesz az a legózás is. Egy hétig biztos csak szerelni fogunk reggeltől estig! 😇😜 Kicsit félek attól, hogy a festés után egyedül kell lesúrolnom, kitakarítanom mindent a két kisfiam mellett (a férjemnek dolgozni kell) és közben foglalkoznom kell a gyerekekkel is. De megoldom - csak sokáig fog tartani, ez egész biztos. ...és már előre látom, hogy mivel hetekig zsákokban vannak/lesznek a ruháink... festés, takarítás után mind a 10 zsák ruhánkat ki kell majd mosnom - csak ki ne "purcanjon" a mosógépem.
      Szeptemberre csak helyre áll minden... legalább is bízunk benne. ...és majd kipihenhetjük magunkat a szép lakásban.  Most viszont annak örülünk, hogy szuper időjárás van napok óta, így legalább napközben kint tudunk lenni a kertben minden nap. 💚

      Kakaós körtés kevert

      $
      0
      0

      Puha (nem száraz tésztájú), kakaós, körtés süti, melynek hozzávalóit egy tálban pár perc alatt összekeverjük, sütjük kb. 20 percig, és már ehető is. Nagyon finom, igazi őszies ízvilágú süti. Imádom elkészíteni és enni is! 😊

      Itt kérek elnézést mindenkitől, akinek az elmúlt hetekben nem válaszoltam, nem reagáltam a levelére. Rengeteg üzenetet, levelet, hozzászólást, kérést, kérdést kapok minden nap, melyeknek mindig nagyon örülök (jó érzés, hogy írtok) és mindig igyekszem válaszolni mindenkinek, de sajnos az elmúlt hónapokban nagyon elfoglalt voltam és nem tudtam mindenre reagálni.Igyekszem majd pótolni - persze akinek még nem késő a válasz.

       


       

       Hozzávalók:

      20x30 cm-es tepsihez

      5 tojás

      18 dkg kristálycukor

      80 ml tej

      80 ml olaj

      20 dkg finomliszt

      10 g sütőpor

      2 evőkanál cukrozatlan kakaópor

      1-2 kávéskanál őrölt fahéj ízlés szerint

      3 db nagyobb körte

      + pici citromlé

       

      A pöttyös kézműves kerámia megvásárolható a Pöttyös Otthon webáruházban az alábbi linkre kattintva:

      www.pottyosotthon.hu  


       

      Elkészítés:

      1. A körtéket megmossuk, meghámozzuk, kockákra vágjuk. Egy kisebb tálba kis citromlevet öntünk, a felkockázott körtéket ebben megforgatjuk, hogy ne barnuljanak meg, majd leszűrjük és félre tesszük.
      2. Az egész tojásokat a cukorral a kézi mixer legmagasabb fokozatán kb. 5 percig verjük (habosra, fehéredésig). Hozzákeverjük először a tejet, majd az olajat, végül beleszitáljuk a kakaóporral
      3. , fahéjjal és sütőporral összekevert lisztet. Ekkor már kisebb fokozaton keverjük össze.
      4. A masszát az enyhén kivajazott/lisztezett tepsibe egyengetjük, belepotyogtatjuk ide-oda a kockázott körtéket.
      5. Előmelegített 180 fokos légkeveréses sütőben kb. 20 percig sütjük. A sütési idő csak tájékoztató jellegű, sütőtől függően eltérhet, végezzünk tűpróbát! De ne süssük túl a tésztát, mert kiszárad!
      6. A megsült tésztát kiborítjuk süteményrácsra vagy fatáblára és már langyosan, porcukorral meghintve szeletelhetjük is. 

      Tipp: Zárható dobozban tárolva másnapra is finom puha marad.

       

      Sütés előtt


        


       

       

      Jó étvágyat!


      Az elmúlt hét annyira zsúfolt volt, emiatt nem nagyon voltam aktív egyik oldalamon sem. Levegőt venni sem érkeztem 😄, fogytam is 1 kilót 1 hét alatt a nagy rohangálásban. Milán a szomszéd település általános iskolájába jár, Őt reggelente általában a férjem viszi iskolába, amikor megy dolgozni (ha esetleg korán kell mennie, akkor én viszem Milánt is). Zalánt reggelente fél 9-re én viszem oviba (az ovi a szomszéd utcában van 500 méterre, ezért sétálva megyünk). Zalánért fél 1-re járok az oviba (szintén sétálva), Milánért Zalánnal együtt megyek iskolába autóval fél 4 után minden délután. Szóval az egész napom egy nagy jövés-menés, nem győzök öltözni le s fel, hiszen én itthon mindig melegítőben, pólóban vagyok, tehát itthoni ruhában. De mivel mosok, főzök, takarítok, kertészkedek napközben, az itthoni ruhám étel szagú vagy épp picit koszos a kerttől, így nem akarok oviba, iskolába menni, tehát öltözni kell (sajnos naponta többször is). 

      Közben ezen a héten megérkezett a bútorok 70 %-a (lakásfelújítás), persze nem egyszerre, minden nap jött a futár, így hozzá is igazodni kellett, pakolni a sok dobozt stb. Elég lesz összeszerelni - a következő napokban, sőt!! hetekben ez lesz az egyik fő feladatunk. Szóval még a következő hetek is nagyon zsúfoltak és fárasztók lesz: bútorszerelés, takarítás, bepakolás a lakásba, mert most minden holmink (ruhánk, könyvek, egyéb dolgok) kint vannak zsákban, dobozokban a nyári konyhában és a tárolóban. Mindent kimosni, átmosni, letörölni, lemosni... Annyira szeretnék már túl lenni rajta és egy kicsit csendesebb, nyugodtabb időszakban lenni végre május vége óta! Ugyanis akkor kezdődött a kertújítás, majd a lakásújítás... De a jövő héten is jön még 1-2 bútor, majd szeptember közepén még Milán íróasztala és október elején talán a gardróbszobában is kész lesz a beépített szekrény...! Ha minden igaz, karácsonyra kész leszünk! 😅 Jaj, nehogy már, belegondolni is rossz! Tény, hogy nagyon nagy munkába vágtunk az idén!! ...és akkor még nem is írtam le Nektek mindent, de majd annak is eljön az ideje. 😊   

       

      Kiskamasz - már 5. osztályos 💙


       

      A pici fiam óvodás lett 💙 


      Viewing all 531 articles
      Browse latest View live